شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما
Title
iran
نقش برجسته داریوش - تخت جمشید شیراز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش بین المللی نقش عرفان در صلح و هم زیستی مسالمت آمیز

 

      طی همکاری و هماهنگی نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور،با دانشگاه دولتی بانوان لاهور، موسسه مطالعاتی مسلم انستیتو،کمیسیون تحصیلات عالی ایالت پنجاب، معاونت امور فرهنگی، هنری استانداری پنجاب،همایش بین المللی سه روزه ( دوم الی چهارم اسفند ماه 1396) تحت عنوان « نقش عرفان در صلح و هم زیستی مسالمت آمیز» با شرکت اندیشمندان و سخرانانی از کشور های جمهوری های اسلامی پاکستان-ایران- افغانستان،جمهوری آذربایجان- جمهوری تاجیکستان- هندوستان کشمیر آزاد، در محل سالن اجتماعات دانشگاه بانوان لاهور برگزار گردید.


روز چهارشنبه مورخ دوم اسفند ماه 1396 مراسم افتتاحیه با قرائت آیاتی از کلام الله مجید و سرود هنری مدح رسول الله (ص) توسط دانشجویان دانشگاه بانوان لاهور آغازگردید.

سپس خانم پروفسور دکتر سیده فلیحه زهرا کاظمی، رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور، ضمن عرض خوشامدگویی به حضار بویژه به میهمانان کشورهای همسایه، خلاصه ای از مراحل تدوین، هماهنگی و برگزاری همایش مذکور را به اطلاع حاضرین رسانید و از زحمات و تلاش های وابستگی فرهنگی ج.ا.ایران در لاهور جهت تحقق برگزاری همایش مذکور قدردانی بعمل آورد.  وی ابراز داشت: " همان گونه که سعدی، شاعر شیرین زبان فارسی، سروده است: بنی آدم اعضای یکدیگرند         که در آفرینش ز یک گوهرند،        در دانشگاه بانوان، جهت تربیت نسل بانوان مسلمان آگاه و متحد، در راستای تقریب مذاهب اسلامی و ادیان توحیدی « کرسی امن » را راه اندازی کرده ایم تا همه معتقدین توحیدی برای ارایه و بررسی، نظراتشان را عرضه و ارائه نمایند.  

 در ادامه برنامه، خانم پروفسور دکتر عظمی قریشی، رئیس دانشگاه بانوان لاهور نیز ضمن عرض خوشامدگویی به حضار، تشکر از تشریف فرمایی میهمانان و سخنرانان خارج از پاکستان، تقدیر از حمایت های خانه فرهنگ ایران و نهادهای فرهنگی لاهور، طی مطالب مبسوطی، به بیان نقش نظری و عملی عرفان در اعتقادات دینی و ساختار های اجتماعی پرداخت و خاطر نشان ساخت: اهمیت دهی، تعریف و تبیین، تبلیغ عرفان اسلامی، اشاعه روح عرفان اسلامی در جوامع اسلامی، از اهم روش های عملی بر طرف سازی خطر ترویج امواج گروه های افراطی، تکفیری و تروریستی در پاکستان، منطقه و در سطح بین الملل است.

 سپس آقای دکتر طاهر محمود، رئیس مرکز مطالعات مسلم انستیتو اسلام آباد و لندن، ضمن عرض خوشامد گویی و تشکر خاطر نشان ساخت:" در مطالعه تاریخ منطقه، عرفای پنجاب، پیام آور انسان دوستی، زندگی مسالمت آمیز، صلح بودند و به زبان شیرین پارسی، اردو و پنجابی، گنجینه های با ارزشی برای ملل منطقه بجای گزارده اند. بد اندیشان و بد خواهان سعی دارند با ترویج خشونت و افراط گرایی، اسلام را با عناوین و  عملکردهایی ارتجاعی، خشن جلوه دهند و نسل کنونی را به انحراف بکشانند، اما علی رغم همه کوشش های شیاطین و عوامل شان، ژرفا و غنای دین انسان ساز اسلام، عرفان اسلامی، آن قدر محکم است که همچو سدی در مقابل اقدامات تخریبی بایستد، فقط کافی است نسل نو را با حقیقت اسلام و معرفت عرفان اسلامی آشنا و مجهز نماییم. "   

    سپس آقای دکتر حیدر قربان اف، ضمن عرض سلام و محبت ملت تاجیکستان به حضار و تشکر از دست اندرکاران برگزاری همایش مذکور، عرفان را زادگاه اعتقادی، اجتماعی وتاریخی بشری خواند و متذکر شد: تنزل روح معنوی در جوامع بشری موجبات بروز و ارتقاء سرکشی، خشونت، افراط، انحراف در جوامع را فراهم ساخته است. وی خاطر نشان ساخت: اگر عرفان نظری و عملی، در جسم و روح انسان مستطر و متجلی گردد، انسان متعالی ساخته و پرداخته خواهد شد که الگویی برای بشریت خواهد بود و محلی برای عرصه خشونت، افراط گرایی نخواهد گذاست. ترجمه و تبادل افکار، تبلیغ آثار عرفا و شاعران دو کشور پاکستان و تاجیکستان، می تواند بر غنای ذخایر اسلامی منطقه و جهان، بیفزاید. "

 

در ادامه برنامه، آقای دکتر جهانگیر اقبال، ضمن عرض سلام ملت کشمیر آزاد به حضار، میهمانان و تشکر از زحمات برگزار کنندگان همایش مذکور، ابراز داشت: " در شهر لاهور عارفی بی همتا همچو هجویری زیسته و شاعری انسان دوست همانند اقبال به تربیت جوانان پرداخته اند. برگزاری چنین همایش هایی و تبلیغ داشته هایمان، اگر چه برای برای رفع دسایس دشمنان انسانیت و اسلام، لازم است ولی کافی نیست، باید در سطح مسئولین کشوری، درخصوص آموزش های عقیدتی، بویژه نشرعرفان اسلامی، اقدامات جدی بعمل آید. "