شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما
Title
iran
خانه فرهنگ لاهور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جشن نوروز با حضور شخصیت های فرهنگی، علمی و ایرانیان مقیم در نمایندگی فرهنگی لاهور

      در روز پنج شنبه دوم فروردین سال 1397 خورشیدی مراسم جشن نوروز ایرانی در محوطه نمایندگی فرهنگی لاهور برگزار شد. این برنامه با حضور شخصیت های علمی، آموزشی، فرهنگی، دانشجویان ایرانی، خانواده های ایرانی مقیم، کارکنان سرکنسولگری و سرپرست سرکنسولگری و آقای علی اکبر رضایی فرد وابسته فرهنگی و رییس خانه فرهنگ ایران با شکوه و جلوه ای ایرانی برپا شد.
ابتدای برنامه با تلاوت آیات مبارکه سوره نحل که بیانگر زنده شدن زمین در بهاران است آغاز شد. سپس گروه قوالی معروف شهر فیصل آباد در نعت رسول اکرم –ص- به ستایش آن پیامبر رحمت پرداختند.
پس از  آن سرود مقدس کشورمان گوش و جان حاضرین را نوازش داد و میهمانان به احترام آن برخاستند.


در بخش بعدی برنامه جناب آقای صادقی دولت آبادی در وصف بهار و تازه شدن روح انسانی بیاناتی داشته و از برگزارکنندگان مراسم قدردانی نموده و سال نو را به همه حاضرین تبریک گفتند.

در ادامه برنامه سرکار خانم دکتر فوزیه تبسم نوه مرحوم دکتر صوفی تبسم، شاعر و شخصیت بزرگ پاکستانی در تکریم مناسبات فرهنگی مشترک و همچنین قدمت و عمق تاثیر زبان فارسی سخنانی ایراد کرد. وی گفت پدر بزرگم کسی بود که بسیار علاقمند به زبان و ادبیات فارسی بوده و اشعار فراوانی به زبان شیرین فارسی سروده است. من مفتخر به حضور در برنامه بزرگداشت نوروز  هستم که به متعلق به ملتهای مختلف و همینطور پاکستان است. وی در بخش پایانی کلام خود از تلاش و همت و هنرمندی نمایندگی فرهنگی ایران در لاهور در برگزاری مراسم بسیار تقدیر و تشکر به عمل آورد.

 
بخش بعدی برنامه شامل قرعه کشی و اعطای هدایایی به برندگان آن بود. در این قسمت به پنج نفر از حاضرین و به طور ویژه به فردی که شماره 97 را که معادل سال 1397 شمسی است؛ هدایایی با حضور سرپرست کنسولگری، دکتر فوزیه تبسم و رییس نمایندگی اهدا شد.
 
بخش پایانی برنامه با سخنرانی آقای علی اکبر رضایی فرد آغاز شد. ایشان سخنان خود را با دعای تحویل سال آغاز نمود. سپس در سخنانی در وصف بهار و رویش و نو شدن طبیعت و جان انسان ها، فرارسیدن بهار را به حضار تبریک گفت.

ایشان در ادامه اظهار داشت: نوروز متعلق به ملت هاست و دوازده کشور در سال 88 آن را به ثبت جهانی رسانیده و در سال قبل میلادی، سازمان ملل تصویب کرد که هیچ برنامه و ملاقات رسمی را در ابتدای نوروز برگزار نمی کند. نوروز همان جشن بهاران است که در پاکستان بزرگ داشته می شود و پیام آور صلح و دوستی و عشق و محبت است.
ایشان در بخش انتهایی سخنان خود از حضور همه شخصیت های فرهنگی، علمی، اساتید، روسای دانشگاه ها و دانشکده ها و دپارتمان های زبان فارسی و اساتید و به ویژه ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی تقدیر و تشکر کرده و از خداوند متعال روزگارانی خوش و پر از عافیت را برایشان خواستار شدند.
سپس گروه قوالی قطعه ای را به زبان فارسی سرود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت. آخرین بخش مراسم جشن نوروز، پذیرایی میهمانان با غذای ایرانی بود.

مهمانان از ابتدای حضور خود در مراسم و به ویژه در انتهای برنامه در کنار سفره هفت سین ایرانی که به زیبایی آراسته شده بود، عکس های یادگاری فراوانی گرفته و پی در پی از جزییات سفره هفت سین پرسش می کردند.


١٨:٠٢ - جمعه ٣ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠١٦٧٤    /    تعداد نمایش : ١٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 341339
Visitorsofday : 157
Visitorsofpage : 1629390
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.7188

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما