شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما
Title
iran
گنبد مسجد شیخ لطف الله - اصفهان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری مراسم بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در سالروز تولد سعدی شیرازی


در راستای حفظ و گسترش زبان و ادب پارسی، بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی و به مناسبت روز تولد سعدی شیرازی، مراسم سالروز این شاعر و حکیم بزرگ ایرانی، طی همکاری خانه فرهنگ ج.ا. ایران در لاهور با دانشکده دولتی تاون شیپ لاهور، در مورخ سوم اردیبهشت ماه 1397، در محل اتاق ایران شناسی دانشکده مذکور برگزار شد.


 


 پیش از آغاز برنامه دیداری با دکتر اعجاز بط رییس دانشکده تاون شیپ، دکتر سید علی مزمل رییس دپارتمان زبان فارسی و جناب آقای ظفر عنایت انجم مدیر دانشکده های ایالت پنجاب در اتاق رییس دانشکده برگزارگردید. ایشان ضمن اظهار خرسندی از دیدار با رییس نمایندگی فرهنگی ج.ا. ایران در لاهور به قدمت و غنای زبان فارسی اشاره کرده و اشعاری ره به فارسی  از اقبال و جملاتی را از متون حکایات سعدی بیان کرد که از دوران تحصیل به خاطر داشت و دکتر اعجاز بط ضمن تشکر و تحسین از سفری که بواسطه شرکت در همایش گفتگوهای آسیایی به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات برگزار شده بود، از همکاری در زمینه برگزاری مراسم بزرگداشت روز سعدی در اتاق ایران دانشکده تشکر و ابراز رضایت نمود.
در ادامه نیز آقای علی اکبر رضایی فرد، گفتگوهایی را پیرامون افزایش برنامه های مشترک علمی و فرهنگی و هم چنین از تلاش ها و مشارکت آقای دکتر اعجاز بط و دکتر سید علی مزمل در برگزاری همایش ها و برنامه های فرهنگی در دانشکده قدردانی به جا آورده و لیوان یادبود برنامه سعدی را به آقای ظفر عنایت انجم و دکتر بط اهدا کردند.
پس از این پایان این دیدار در اتاق رییس دانشکده، مراسم بزرگداشت سعدی شیرازی در محل اتاق ایران شناسی آغاز به کار کرد. در این مراسم، علاوه بر اساتید، مدرسین دیگر دانشگاه ها و دانشکده های لاهور، از جمله: دکتر شوکت حیات، رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی دیال سینگ لاهور- آقای توفیق انصاری، مدرس زبان فارسی دانشکده ایچس سن لاهور - خانم دکتر بسمه وقار، رئیس بخش فارسی دانشکده دولتی بانوان، کوت عبدالمالک لاهور، آقای پروفسور دکتر محمد حسن رئیس بخش تاریخ- آقای پروفسور سید علی مزمل، استاد زبان فارسی و مسئول اتاق ایران شناسی- دکتر ظهیر بابر، استاد زبان فارسی دانشکده تاون شیپ- دکتر علی عمران، استاد زبان فارسی دانشکده تاون شیپ و نیز آقای علی اکبر رضائی فرد، وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور- آقای احمد مرجانی نژاد کارشناس فرهنگی خانه فرهنگ ج.ا.ایران در لاهور- خانم ثمینه عارفه، مسئول امور دانشگاهی و دانشجویی، دانشجویان بخش فارسی دانشکده دولتی تاوون شیپ، شرکت و سخنرانی کردند.
برنامه با تلاوت کلام الله مجید و سپس مدح رسول اکرم-ص- آغاز گردید. سپس دکتر ظهیر بابر، مدرس زبان و ادبیات فارسی دانشکده تاون شیپ، طی سخنانی ابراز داشت: " سعدی شیرازی، انسانی والا، ثناگوی پیامبران و حق شناس است. کلام شیرین سعدی در مدح پیغمبر اکرم (ص) که سرود: بلغ اولی بکماله...، که قرنها پیش سرود، تا امروز تازه بوده و تا ابد زنده خواهد ماند. سعدی معلم اخلاق و مبلغ محبت است. نسخه های گلستان و بوستان در هر کتابخانه و حتی در خانه های ادبا و عرفای پاکستان وجود دارد."


         


    سپس در ادامه برنامه، جهت آگاهی دهی بیشتر و جلب توجه حاضرین، فیلم مستندی در خصوص زندگی نامه سعدی شیرازی به نمایش درآمد که مورد استقبال فراوان قرار گرفت.  

 

 

     .   
        سپس پروفسور، دکتر محمد حسن رئیس بخش تاریخ اظهار داشت: " برای استفاده از کتب و ماخذ تاریخی شبه قاره که به زبان فارسی هستند آموزش زبان فارسی یک امر لازم می باشد. البته زبان فارسی فقط زبان کشور ایران نیست بلکه در سراسر دنیا، حدود نیم میلیون تن به زبان فارسی آشنائی و علاقه دارند. من از طرف رئیس و تمام دانشجویان دانشکده تاون شیپ از مسئولین خانه فرهنگ ج.ا. ایران در لاهور تشکر و قدر دانی می نمایم که در این دانشکده اتاق ایران شناسی تاسیس نموده اند و در چنین فضای علمی و فرهنگی، و دارای امکانات خوب برای مطالعه و کارهای پژوهشی، مراسم سالروز سعدی رحمه الله علیه برگزار می گردد.
     سپس سرکار خانم دکتر شوکت حیات، رئیس بخش زبان و ادبیات فارسی، دانشکده دولتی دیال سینگ، ضمن تشکر از ریاست، مسئول اتاق ایران شناسی دانشکده مذکور و خانه فرهنگ ج.ا. ایران، جهت برگزاری مراسم و دعوت برای ارائه مقاله گفت: " مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی شاعر و نویسنده بزرگ قرن هفتم هجری قمری است. تخلص او "سعدی" است که از نام اتابک مظفرالدین سعد پسر ابوبکر پسر سعد پسر زنگی گرفته شده است. وی احتمالاً بین سالهای ۶۰۰ تا ۶۱۵ هجری قمری زاده شده است. در جوانی به مدرسه نظامیه بغداد رفت و به تحصیل ادب و تفسیر و فقه و کلام و حکمت پرداخت. سپس به شام و مراکش و حبشه و حجاز سفر کرد و پس از بازگشت به شیراز، به تالیف شاه کارهای خود دست یازید. وی در سال ۶۵۵ سعدی‌نامه یا بوستان را به نظم درآورد و در سال بعد (۶۵۶) گلستان را تالیف کرد. علاوه بر اینها قصاید، غزلیات، قطعات، ترجیع بند، رباعیات و مقالات و قصاید عربی نیز دارد که همه را در کلیات وی جمع کرده‌اند. وی بین سالهای ۶۹۰ تا ۶۹۴ هجری در شیراز درگذشت و در همانجا به خاک سپرده شد. گلستان و بوستان سعدی مجموعه درس های اخلاقی برای هر قشر جامعه است. سعدی گفتن کلمه حق در حضور باشاه جابر را از هرچه بیشتر اهمیت می داد و با این کار آبروی قلم را حفظ نموده است. سبک سعدی در بیان بی نهایت ساده، نثر آمیخته با شعر و شعر با احادیث قرآنی،موسیقی، ضرب المثل های کوتاه و شیرین که هر کس می تواند براحتی حفظ نماید. به نظر بنده اگر گلستان نبود اهمیت سعدی در ادبیات فارسی خیلی کمتر بود. "
سپس سرکار خانم خانم زهرا بتول، دانشجوی کارشناسی دانشکده تاون شیپ، که بیش از 10 سال در ج.ا.ایران زندگی کرده است، غزلی از سعدی شیرازی را قرائت کرد.

 

.  .  
     در ادامه برنامه، آقای علی اکبر رضائی فرد، وابسته محترم فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور، ضمن تشکر از زحمات پروفسور، دکتر محمد اعجاز بت،رئیس دانشکده دولتی تائون شیپ و پروفسورعلی مزمل استاد زبان و ادبیات فارسی، کلیه دست اندرکاران برگزاری مراسم مذکور، و قدردانی از حضار، ابراز داشت: "فطرت بشری جویای مهربانی، لطف، دوستی و عشق است. هنر در ضمیر انسان هاست. خشم و کینه و عصبانیت و غضب نیز صفاتی از انسان می تواند باشد. و اینها مختص به قوم یا نژاد خاصی یا دوره ای خاص از زندگی بشر نبوده است. اگر زبانی بتواند اینها را به گونه ای زیبا و آموزنده و حکمت آمیز به تصویر بکشد، دلپسند و روح نواز بوده و در دل و ذهن دیگر انسان ها نقش خواهد بست. چون زبان فارسی در طول قرون گذشته و با بیان بزرگانی چون سعدی توانسته است اینگونه باشد، لاجرم سال هاست که باقی مانده و زنده است و فراتر از مرزها رفته و در سرزمین شما هم به دل ها نشسته است. هم اکنون اهل علم و فضل و مردم عادی و دانشگاهیان و علما در این سرزمین و دیگر سرزمین ها اشعار و سخنان حکیمی چون سعدی را زمزمه می کنند. خود سعدی می گوید:
             سخن به تیغ بلاغت گرفته ای سعدی            سپاس دار که جز فیض آسمانی نیست     
               بدین صفت که در آفاق صیت شعر تو رفت      نرفت دجله که آبش بدین روانی نیست


           در انتهای سخن ایشان از حضور اساتید و دانشجویان و دیگر علاقمندان به فرهنگ و مشترکات فرهنگی و تلاش همه دست اندرکاران برنامه مجددا قدردانی نمود.

 

 

 
        سپس پروفسور علی مزمل مسئول اتاق ایران شناسی طی بیاناتی ابراز داشت: " یكی از ابعاد شخصیت سعدی، توجه به درون، است. دو كتاب پر مغز و ارزشمند سعدی بوستان و گلستان، حاصل شناخت او از انسان است و این دو اثر گرایش انسانی دارد. آن چه سعدی در كتاب‌های خود جمع‌آوری كرده است حاصل 30 سال دنیا دیدن، تجربه زندگی همراه با تامل، شناخت از ماهیت انسان و بهره‌گیری از حكیمان و عارفان است.  
استاد سخن در مرحله‌ای از زندگی به سیر و سیاحت در بیشتر كشورهای اسلامی پرداخت، به بلخ و غزنه رفت، به گجرات در هندوستان سفر كرد و با تجربه برهمن‌های هند آشنا شد و در دهلی زبان هندی را فرا گرفت.
در این دوران سعدی از طریق دریا به یمن و حبشه و سپس به كشورهای عربی رفت و پس اززیارت كعبه‌ مدتی در شام به ویژه در دمشق، بعلبك لبنان ‌و بیت‌المقدس ساكن شد. پس از سفرهای بسیار به شیراز بازگشت و تجارب خود را به نگارش در آورد. این شاعر گرانمایه در سال 655 هجری زیباترین و لطیف‌ترین شعرهای خود یعنی بوستان را در ده باب سرود و در آن به مهم‌ترین مسایل اخلاقی و انسانی مانند: عدل، احسان، عشق، تواضع، قناعت، شكر و توبه پرداخت. در سال 656 قمری اثر دیگر خود یعنی گلستان را به رشته تحریر در آورد كه آمیزه‌ای از نظم و نثر و مجموعه حكایاتی است كه سعدی موضوع آن را تجربه كرده یا ساخته ذهن او است. در كنار همه‌اوصافی كه برای سعدی به عنوان شاعر پر آوازه‌ی ایرانی، آورده اند بسیاری سعدی را به عنوان پیام آور انسانیت می‌شناسند. سعدی سفیر انسانیت، همبستگی و همزیستی است و برای گفت وگوی فرهنگ ها و تمدنها با اشعار زیبای خود زمینه‌سازی كرده است. ازاین رو استاد سخن در اشعار خود به عالم معنویت، عرفان و فلسفه ورود كرده است و به بیان دردها و مشكلات بشریت و ارائه راه حل پرداخته است.

 

 

 
       تاثیر پذیری شاعران سرزمین‌های دیگر از شعر و ادبیات سعدی نیز موضوعی است كه در پژوهش‌های مختلف به آن پرداخته شده است. افراد اندیشمند و ادیبان بسیاری پیش از سعدی شیرازی ظهور كردند اما تاثیر سعدی در عرصه اخلاق و ادبیات ایران و جهان اسلام بیش از همه بوده است. از این رو سعدی نه تنها در شیراز و نه تنها در كشور خود بلكه در همه جهان نامی آشنا و شناخته شده است به طوری كه از میان بزرگان ادب، تنها شعر او است كه بر سردر مقر سازمان ملل در نیویورك نوشته شده است.
                         بنی آدم اعضای یکدیگرند                  که در آفرینش زیک گوهرند
                               چو عضوی بدرد آورد روزگار           دگر عضو ها را نماند فقرار


         در هر حال از سعدی باید به عنوان جان مایه فرهنگ ایرانی و حرمت قلم یاد كرد، بی‌شك سعدی از پیشگامان عرصه‌ای است كه اینك پس از گذشت قرن ها روندگان بیشماری یافته است، این شاعر گرانمایه نه یك شاعر كه جان‌مایه یك فرهنگ،نه یك مصلح كه روح یك ملت و نه یك نویسنده كه خود حرمت قلم است و متن تاریخ فرهنگ این سرزمین را با نشان‌های بایسته خویش آذین بسته است. در طول قرن‌های گذشته در ایران و خارج از ایران كسانی كه زبان و ادب فارسی آموخته‌اند، همگی از بركت وجود سعدی و آثار گرانبهای وی چون گلستان بوده است و این ارزشها است كه پاسداشت نام و یاد سعدی را پیش از پیش ضروری ساخته است.اول اردیبهشت ماه هر سال شمسی یاد روز سعدی است، پاس داشته می شود و علاوه بر گلباران آرامگاه استاد سخن، نشست‌های علمی سعدی شناسی در ایران وکشورهای مختلف برگزار می شود.          
درخاتمه، به سخنرانان و مهمانان ویزه، لوح یاد بود سالروز سعدی شیرازی، اهداء شد و از حضار پذیرائی به عمل آمد.


١٦:٢٢ - شنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٤٢٦٩    /    تعداد نمایش : ٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 341337
Visitorsofday : 145
Visitorsofpage : 1629378
Onlinevisitors : 15
PageLoad : 1.7344

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما