شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما
Title
iran
نمایی از ارگ بم - کرمان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

کنفرانس" اقبال، شخصیت عصر"

 

 

 

 مرحوم علامه محمد اقبال، شاعر فارسی سرای پاکستانی، در 18 آبان ماه سال 1256 ش، (1877. م ) در شهر سیالکوت، هفتاد کیلومتری لاهور دیده به جهان گشوده و درتاریخ اول اردیبهشت 1317 ( 21آوریل 1938 م. ) درسن 61 سالگی دیده از جهان فرو بست. آرامگاهش در شهر لاهور، مرکز ایالت پنجاب است.

در راستای احیاء ارزش های ملی، معنوی، هر سال به مناسبت سالروز دیده به جهان گشودن، یا درگذشت علامه محمد اقبال لاهوری، از سوی بسیاری از سازمان ها و نهاد های دولتی و غیر رسمی، سمن ها، مراکز آموزشی، فرهنگی، هنری، همایش ها و مراسم های متعددی در سطح پاکستان، بویژه ایالت پنجاب و شهر لاهور برگزار می گردد.

 به مناسبت سالروز درگذشت محمد اقبال لاهوری، شاعر و اندیشمند شهیر پاکستانی، به همت انجمن صوفی تبسم و اتاق ایران شناسی دانشگاه دولتی لاهور، موسوم به جی. سی ( GCUL ) کنفرانسی تحت عنوان "اقبال، شخصیت عصر" روز جمعه 7 اردیبهشت ماه 1397، در محل اتاق ایران شناسی دانشگاه مذکور با حضور رییس دانشگاه، جناب آقای منیب اقبال، نوه علامه اقبال و دیگر شخصیت های علمی، فرهنگی، ادبی، برگزار گردید.

لازم به ذکر است اتاق مذکور که در سه ماهه نخست سال 1396 بر اثر اتصالی سیم های برق دچار آتش سوزی گردیده بود، طی همکاری و حمایت کامل خانه فرهنگ سرکنسولگری ج.ا.ایران در لاهور و مسئولین دانشگاه مذکور، بازسازی گردیده و در حال حاضر مراحل نهایی بازگشایی را طی کرده و طی روزهای آینده به طور کامل راه اندازی و تجهیز خواهد شد.

 

      برنامه نشست  با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و نعت خوانی و مدح رسول الله (ص) آغاز گردید. سپس آقای دکتر انور ورائیچ، رئیس اسبق کرسی زبان فارسی دانشگاه مذکور، اشعاری تحت عنوان" کلام اقبال " برای حضار قرائت کرد که مورد تشویق قرار گرفت.

 

 

      در ادامه پروفسور دکتر حسن امیر شاه، رئیس دانشگاه جی.سی، ضمن تشکر از مسئولین خانه فرهنگ سرکنسولگری ج.ا.ایران در لاهور، جهت پیگیری، بازسازی، راه اندازی اتاق ایران شناسی، در خصوص اقبال ابراز داشت: "کسب علم و تدریس در این دانشگاه از سوی علامه اقبال، افتخاری برای این دانشگاه محسوب می گردد. افکار اقبال فراتر از زمان خویش و متعلق به آیندگان بود، لذا ما باید در راستای شناخت مقتضیات زمانه، کوشا باشیم.

در ادامه برنامه دکتر سلطان شاه، رئیس بخش الهیات و زبان عربی دانشگاه مذکور ابراز داشت:" مرحوم علامه محمد اقبال، شخصیتی فراتر از عصر خویش، فراملی و فرا منطقه ای است. عمق افکار اقبال نشات گرفته از عشق و محبت رسول الله (ص) است و نهایت آمال و آرزویش تحقق حکومت جمهوری اسلامی در پاکستان، وی نظریه پرداز و محرک اصلی نهضت استقلال پاکستان مسلمان نشین است. او مسلمانان را از ارتجاع و تقلید گرایی محض برحذر می داشت و معتقد بود، در سایه تعلیمات قرآنی- اخلاق اسلامی، برقراری قسط اسلامی و رعایت عدالت اجتماعی، چاره گشای بسیاری از مشکلات مردم است. "

در ادامه برنامه، پروفسور دکتر سلیم مظهر، رئیس بخش خاورشناسی، رئیس کرسی زبان فارسی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی پنجاب، ابراز داشت:" علامه اقبال بیش از همه چیز به آینده و بیش از هر کس به نوجوانان و نسل های آتی توجه داشت. اشعارش هدفمند و مملو از پند و اندرز است، وی در پی خود شناسی و درک انسان کامل بود. متاسفانه بسیاری چه در آن عصر و چه اینک، حرف ها و افکار اقبال را درست درک نکرده اند، لذا آموزه هایش کمتر بکار می رود. "

      در ادامه برنامه، آقای علی اکبر رضایی فرد وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ج.ا. ایران در لاهور ضمن تشکر از مسئولین دانشگاه در همکاری بازسازی اتاق ایران شناسی و نیز زحمات برگزارکنندگان کنفرانس مذکور ابراز داشت:"باعث بسی خوشحالی و افتخار است که در جمع اندیشمندان، اساتید، فرهیختگان لاهور، افکار مرحوم علامه محمد اقبال لاهوری، بررسی و زحماتش مورد تقدیر قرار می گیرد. آینده نگری و لحاظ موضوع ها و مشکلات نسل نوجوان و آتی از اهم مسائلی است که اندیشمندان و نخبگان جوامع به آن می پردازند.

 

مسلما در سایه راهبری اصولی، آموزش و پرورش مناسب، نسلی به بار خواهد نشست که مسئولیت جامعه اش را به شایستگی انجام خواهد داد. خود شناسی و سپس شناخت جامعه، متمم و مکمل یکدیگرند. از اهم ضروریات هر جامعه ای که خواهان ترقی است، تکمیل اطلاعات، کاربردی نمودن علوم و فنون و رعایت اخلاق است که همگی در اندرزهای شعری اقبال درج و لحاظ شده است. "

 در بخش دیگر برنامه، آقای منیب اقبال، فرزند جاوید اقبال، نوه پسری مرحوم اقبال، ضمن تشکر از زحمات دست اندرکاران برگزاری کنفرانس مذکور ابراز داشت: " عده ای در پاکستان با توجیهات غیر منطقی، برگزاری مراسم های متعدد ذی ربط با اقبال را غیرضروری دانسته و از این طریق سعی در کم رنگ کردن نام علامه اقبال از سیمای پاکستان را دارند! البته از تفکر بازگشت به خویش، احیای تمدن، میراث و فرهنگ کهن، ناراحت هستند، لذا درصددند تا مانع ترویج اندیشه های او شوند. درخصوص اندیشه ها و آثار اقبال تا چه حد پژوهش و تحقیق شده است را دقیقا و به درستی نمی دانم، اما بر ضرورت این امر شکی ندارم. در خصوص افکار اقبال در مورد بانوان و نیز اجتهاد، توضیح درستی ارایه نشده است، هر کس به میل و نظر خود حرف می زند، باید نامه های اقبال به محمد علی جناح، طی سال های37 - 1936مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد و نتایج به نسل جوان ارایه گردد تا راه آینده مشخص تر طی شود. "

سپس آقای دکتر محمد اقبال شاهد، رئیس کرسی زبان فارسی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی.سی لاهور، ضمن تشکر از حضار، قدردانی از مسئولین خانه فرهنگ سرکنسولگری ج.ا.ایران در لاهور، اشعاری از اقبال لاهوری در تمجید از فرهنگ و ادب ایران را قرائت کرد.

در بخش پایانی  برنامه، اقطی ساجد، به نمایندگی از سوی اساتید و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه جی.سی، با تشکر از حضور میهمانان، زحمات مسئولین دانشگاه مذکور و خانه فرهنگ ج.ا.ایران در لاهور قدردانی کرد.

 

در خاتمه از سخنرانان و مسئولین پذیرایی ( ناهار) بعمل آمد.

 


١٦:٢٤ - چهارشنبه ١٢ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٤٤٨٠    /    تعداد نمایش : ٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 341348
Visitorsofday : 188
Visitorsofpage : 1629421
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.1719

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما