شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما
Title
iran
پل خواجو
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

بازگشایی اتاق ایران شناسی در دانشگاه جی سی لاهور

 

 

 

 

        اتاق ایران شناسی کالج دانشگاه جی سی لاهور در سال 2005 م، بنا به در خواست اساتید، دانشجویان زبان فارسی دانشگاه مذکور و با حمایت های خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، تاسیس و راه اندازی شد.

      طی اردیبهشت ماه سال1396 / 2017م، در ساعت 5 بامداد، در نتیجه قطع و وصل مکرر برق، اتاق مذکور دچار آتش سوزی گردید وخسارت زیادی به لوازم و تجهیزات وارد آمد، اما خوشبختانه اغلب کتاب ها از آتش سوزی مذکور در امان ماندند. 

 خبر آتش سوزی اتاق ایران شناسی دانشگاه مذکور، از سوی آقای پروفسور دکتر محمد اقبال شاهد ریاست بخش زبان فارسی و زبان های مشرق زمین دانشگاه مذکور، به نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور اطلاع داده شد و حمایت از بازسازی و بازگشایی اتاق مذکور، کتبا درخواست گردید. یک روز پس از حادثه، بازدیدی از اتاق حادثه دیده توسط کارشناس فرهنگی خانه فرهنگ ج.ا. ایران بعمل آمد و گزارش ذی ربط تهیه و به معاون محترم آموزشی و پژوهشی، سازمان متبوع ارسال گردید.


    پس از پیگیری های نمایندگی  و همکاری معاونت پژوهشی سازمان بودجه ای در سال 96 برای بازسازی آن تخصیص یافت. به دنبال این امر و همکاری رییس محترم دانشگاه و رییس بخش فارسی، روند بازسازی در نیمه دوم سال 96 شتاب گرفته و نهایتا با همکاری نمایندگی فرهنگی در اردیبهشت سال 97 کار تکمیل اتاق ایران شناسی به پایان رسید

طی هماهنگی های به عمل آمده و دعوت رییس بخش فارسی دانشگاه، مراسم بازگشائی اتاق ایران شناسی، در روز جمعه مورخ 7 اردیبهشت ماه 1397، با حضورآقای پروفسور دکترحسن امیر شاه، رئیس دانشگاه، پروفسور دکتر محمد اقبال شاهد رئیس بخش فارسی و زبانهای شرقی، خانم پروفسور دکتر فلیحه زهرا کاظمی، رییس بخش رئیس بخش فارسی و کرسی فردوسی شناسی دانشگاه بانوان لاهور، آقای پروفسور دکتر هارون قادر، رئیس بخش زبان اردو، آقای پروفسور دکتر سلطان شاه، رئیس بخش الهیات، آقای دکتر کامران طاهر، رئیس بخش تاریخ، آقای دکتر صدیق اعوان رئیس بخش زبان انگلیسی، آقایان: علی اکبر رضایی فرد، وابسته فرهنگی، احمد مرجانی نژاد، کارشناس فرهنگی و استادان و دانشجویان زبان های فارسی و اردو آغاز گردید.

مراسم با قرائت تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و مدح پیامبر اکرم(ص) آغاز گردید. نخست پروفسور دکتر محمد اقبال شاهد، ریاست بخش زبان فارسی و زبان های شرقی، ضمن تشکر از حضور مسئولین، اساتید، دانشجویان، در مراسم بازگشایی، عرض تبریک راه اندازی و فعالیت مجدد اتاق ایران شناسی دانشگاه جی.سی

ابراز داشت: " با پی گیری های اساتید و دانشجویان زبان فارسی، عنایت و هدایت ریاست محترم دانشگاه، تلاش ها و حمایت های وابستگی فرهنگی و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، اتاق ایران شناسی مجددا راه اندازی و فعال گردید. باعث خوشحالی و افتخار است که  بگویم: امروز در مقام یک مسئول و در گذشته به عنوان یک دانشجو، به لطف استادان، همیشه از کتب و فضای علمی این اتاق استفاده کرده ام. یکی از کارهای مهم و ماندگاری که در این اتاق انجام شده، تهیه و انتشار لغت نامه جامع فارسی، اردو، دانشگاه جی سی است، امیدواریم این نوع کارهای علمی در آینده نیز ادامه یابد.

سپس، پروفسور دکتر حسن امیر شاه رئیس دانشگاه جی سی، ضمن عرض خوشامد گویی، تبریک بازسازی اتاق ایران شناسی گفت: " با حمایت های مادی و معنوی خانه فرهنگ ج.ا.ایران در لاهور، اتاق ایران شناسی در این دانشگاه تاسیس و فعال گردید، پس از حادثه آتش سوزی اتاق مذکور، مجددا با کمک و حمایت خانه فرهنگ ایران، مرمت و راه اندازی شد، برای تلاش های و خدمات صورت گرفته، از آقای علی اکبر رضائی فرد و همکارانشان تشکر می نمایم. هم چنین در امر ترجمه، چاپ و نشر فرهنگ لغات جامع نیز از کمک حمایت های شایانی برخوردار بوده ایم ، امیدوارم با حمایت های خانه فرهنگ ایران در لاهور، بخش های دیگر دانشگاه، از جمله: تاریخ، الهیات و زبان اردو نیز کارهای علمی و پژوهشی مشترک انجام دهیم.


 در ادامه برنامه، آقای علی اکبر رضائی فرد، ضمن تشکر و قدردانی از دکتر حسن امیر شاه و دکتر اقبال شاهد که برای مرمت و بازگشائی زحمات فراوان کشیدند و همکاری کردند، ابراز داشت: " باز گشائی اتاق ایران

شناسی در فصل بهار، فصل رویش طبیعت را به فال نیک می گیریم، انشاالله این اتاق هم بیش از پیش فعال تر و راه رشد و شکوفایی را ادامه خواهد داد. من از گذشتگان هم تشکر می نمایم که با تدبیر و حکمت به مشترکات فرهنگی، علمی، آداب و رسوم، مردم دو کشور توجه داشتند و تفاهم نامه های مختلفی را به امضا رسانیده اند که هم اکنون زمینه برای انجام کارهای فرهنگی مشترک بین دو کشور وجود دارد و از جمله تاسیس اتاق ها را باید از نتایج همان تفاهم نامه های مشترک باید دانست.

 سپس پروفسور دکتر محمد اقبال شاهد، جهت قدردانی از تلاش های خانه فرهنگ ایران، ابراز داشت: از رئیس محترم دانشگاه جی سی، پروفسور دکتر حسن امیر شاه که برای باز سازی مجدد اتاق ایران شناسی کمک ویژه ای کرده است و نیز حمایت و تلاش های آقای رضائی فرد و آقای مرجانی نژاد، اینک با تقدیم لوح سپاس دانشگاه، توسط رئیس محترم دانشگاه، قدردانی و تشکر می نماییم.

 

هم چنین از کلیه مسئولین، اساتید، دانشجویانی که دعوت ما را پذیرفته و در مراسم بازگشایی اتاق ایران شرکت کردند نیز تشکر می نماییم. در خاتمه از میهمانان پذیرایی بعمل آمد.٢٠:٣٠ - دوشنبه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٥٢٩٣    /    تعداد نمایش : ٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 341335
Visitorsofday : 131
Visitorsofpage : 1629364
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.3594

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما