جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما
Title
iran
خانه فرهنگ لاهور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات و مذاکره با مسئولین و هیئت علمی دانشکده  دولتی اسلامی بانوان «کوپر رود» لاهور
ملاقات و مذاکره با مسئولین و هیئت علمی دانشکده دولتی اسلامی بانوان «کوپر رود» لاهور

بنا به درخواست سرکار خانم دکتر فرخ غضنفر، معاون رئیس دانشکده دولتی بانوان کوپر رود لاهور در تاریخ 22 مرداد ماه 1397 آقایان: علی اکبر رضایی فرد، وابسته فرهنگی و احمد مرجانی نژاد، کارشناس فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور، با معاون رئیس دانشکده دولتی بانوان کوپر رود لاهور و هئیت همراه دانشکده مذکور شامل: خانم دکتر فوزیه آغا، رئیس بخش علوم سیاسی، خانم دکتر شازیه شعیب، استاد زبان و ادبیات فارسی، درمحل خانه فرهنگ ج.ا. ایران در لاهور، ملاقات و در خصوص گسترش فعالیت های دو جانبه و بررسی وضعیت اتاق ایران شناسی در دانشکده مذکور، به تبادل نظر پرداختند.
نخست آقای رضایی فرد، ضمن عرض خوشامد گویی به میهمانان، از تلاش هایشان جهت اشاعه زبان فارسی و ایران شناسی تشکر نمود.
سپس خانم دکتر فرح غضنفر معاون رئیس دانشکده دولتی بانوان کوپر رود لاهور، ضمن تقدیر و تشکر از  زحمات خانه فرهنگ ایران در لاهور گفت: " دانشکده دولتی بانوان کوپر رود لاهور، از آغاز تاسیس توجه خاصی به بخش های زبان و ادبیات فارسی- اردو- عربی- انگلیسی داشته است که بخش عمده آن شامل زبان فارسی است، چنان چه از تمامی دانشجویان این دانشکده بیش از 80 % علاقمند به یادگیری زبان فارسی دارند و اغلب درس اختیاری خود را زبان و ادبیات فارسی انتخاب می کنند."
در ادامه، خانم دکتر شازیه شعیب، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشکده مذکور و رییس اتاق ایران شناسی دانشکده، ضمن تشکر از تلاش های خانه فرهنگ ایران درحفظ و گسترش زبان فارسی ابراز داشت: " استادان زبان و ادبیات فارسی برای دریافت مدرک دکتری زحمت زیادی می کشند، ولی بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه، از محیط محاوره وگفتگوی فارسی دور می شوند که این باعث بروز ضعف در فارسی گفتاری آنها می شود، لذا بسیار مناسب خواهد بود که برای آنان،  دوره دانش افزائی برگزار گردد تا زبان فارسی شان به روز و تقویت گردد".
سپس خانم دکتر فوزیه، ضمن تشکر اززحمات خانه فرهنگ ایران در لاهور، جهت تاسیس، راه اندازی، حمایت از اتاق ایران شناسی در دانشکده مذکور اظهار نمود: " ارتقاء فعالیت های بخش زبان فارسی، به غیر از دانشجویان، اغلب اساتید ما را نیز خرسند می نماید، چنان چه برخی از اساتید رشته های دیگر نیز در کلاس های زبان فارسی حضور می یابند تا بیشتر از آداب و رسوم، کشور دوست و همسایه خود ایران آگاهی کسب کنند.
در ادامه، آقای رضایی فرد، ضمن تشکر از حضور میهمانان ابراز داشت : "علاقه و الطاف شما به زبان شیرین پارسی و ج.ا. ایران، مرهون پیوند های تمدنی، فرهنگی مشترک دو ملت همسایه است. ملت دو کشور همسایه و دوست ایران و پاکستان مشترکات فرهنگی، زبانی و عقیدتی زیادی دارند که باعث نزدیک شدن دو ملت و اهل علم و هنر می گردد. زبان اردو، در نقش دختر نازنین، زبان فارسی است و زبان پارسی به مثابه مادر زبان اردو محسوب می گردد. ملت پاکستان، بویژه مسئولین و جامعه دانشگاهی، برای حفظ هویت تاریخی، ملی، فرهنگ و زبان خود، باید زبان فارسی را پاس دارند و آن را مهم تلقی نمایند و خانه فرهنگ تلاش خود را در این زمینه از گذشته تا کنون به انجام رسانیده است.
وی ادامه داد: برای به روز نمودن زبان فارسی، از برنامه های اینترنتی و وب سایت های مختلف و متنوع و شبکه های ماهواره ای ایران نیز می توانید استفاده نموده و دانشجویان را به این حوزه ترغیب نمایید. ضمن آن که هر چه بیشتر با خانه فرهنگ ایران در ارتباط و تماس باشید؛ بیشتر می توانید بهره ببرید.
در خصوص ارتقای راندمان اتاق ایران شناسی، لازم است در طول سال علاوه بر برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی، برنامه های گفتاری تصویری (نمایش فیلم های آموزشی- تلویزیونی- سینمایی)، برگزاری نشست ها، سمینارهایی در خصوص معرفی شخصیت ها، آثار ادیبان و شاعران و دانشمندان شهیر ایران و پاکستان، برگزار نمایید که هم باعث تقویت زبان گفتاری خواهد شد و هم باعث آشنائی و علاقمندی بیشتر به فرهنگ، هنر، آداب و رسوم و متشرکات فرهنگی خواهد گردید.
در خاتمه به میهمانان، هدایای فرهنگی و تابلوهای خطاطی( خط نستعلیق) تقدیم گردیده و میهمانان از قسمت های مختلف خانه فرهنگ شامل کلاس های زبان فارسی، مینیاتور ایرانی، نستعلیق و کتابخانه غنی آن بازدید کرده و علاقمندی خود را به همکاری های بیشتر و استفاده از ظرفیت های نمایندگی اعلام کردند.


١٥:٥٠ - چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٢٥٣٢    /    تعداد نمایش : ١٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 342191
Visitorsofday : 86
Visitorsofpage : 1637092
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.3906

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما