جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما
Title
iran
نمایی از ارگ بم - کرمان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاری همایش دو روزه بین المللی "بررسی نقش و تاثیر شیوه زندگی و آموزه های سید علی هجویری (داتا گنج بخش) بر رواداری در جامعه"

      همایش مورخ سه شنبه بیستم شهریور ماه/11 سپتامبر 2018م. پس از اعلام برنامه ها تلاوت آیاتی از قرآن کریم و نعت خوانی، مراسم افتتاحیه با حضور روسای دانشگاه ها و دانشکده های الهیات، اساتیدذی ربط، رییس خانه فرهنگ ج.ا. ایران در لاهور، کارشناس فرهنگی ج.ا. ایران در لاهور، میهمانان، سخنرانان داخلی (دانشگاه های اسلام آباد- کراچی- کویته- ملتان- پیشاور) و خارجی( مصر، سودان و مدینه ) مسئولین اجرایی شهر لاهور و نمایندگان رسانه های گروهی ایالت پنجاب آغاز گردید.
آقای دکتر سعید احمد سعیدی، رئیس دانشکده الهیات و دبیر اجرایی همایش مذکور، ضمن عرض خوشامدگویی، هدف از برگزاری همایش مشترک سید علی هجویری را بررسی کتاب کشف المحجوب و در راستای ارتقای پیوند های تمدنی، فرهنگی و معنوی بین دو ملت همسایه، دولت های جمهوری اسلامی پاکستان و ایران بیان داشت.
       وی قسمتی از سخنرانی خود را به زبان شیرین فارسی، ایراد کرده و بیان داشت:" خراسان بزرگ ازمراکز عمده متفکران، اشاعه دهنگان تمدن و فرهنگ در بین ملل مختلف جهان اسلام هستند. تبیین و بررسی اندیشه های شگرف آنان، موجبات رهایی بشر عصر جاری از توهمات ماتریالیستی و سوق به امور معنوی و متافیزیکی خواهد گردید.
       سپس رئیس دانشگاه گریسون، ژنرال بازنشسته عبید بن زکریا، ضمن عرض خوشامد گویی و تشکر از زحمات، هماهنگی و همکاری شایسته دانشکده الهیات با نمایندگی فرهنگی ج.ا. ایران در لاهور، وظیفه اصلی مراکز آموزش عالی، دانشگاه ها، مراکز تربیتی و فرهنگی را تربیت انسان های مطیع اوامر خالق، وارسته، خادم ملت، آگاهی بخشی به جامعه، بویژه نسل های آتی، رشد علوم و فنون معاصر، ارتقای قدرت توام مالی و معنوی جامعه بشری را متذکر شد.
      در ادامه برنامه پروفسور معین الدین نظامی، از اساتید مجرب زبان و ادبیات فارسی و اردو، رئیس کرسی خاور شناسی دانشگاه خصوصی «لمز» لاهور، ضمن عرض خوشامد گویی به حضار، تقدیر از بصیرت و درایت مسئولین برگزاری همایش مذکور و به ویژه در یادآوری و تکریم سابقه همکاری وی با خانه فرهنگ، ابراز داشت: « تبیین، بررسی و تفسیر اندیشه های اسلامی، بویژه مسائل عرفانی، تصوف و تسامح بر اساس معیارهای معتدل اسلامی، موضوع خطیر ابعاد و نحوه اجرایی « امر به معروف و نهی ازمنکر»که حافظ کرامت انسانی باشد، ازجمله امور مهم و بس دشوار است. سید هجویری، از جمله اندیشمندانی است که تا حدودی ابعاد و صفات ذکر شده را دارا بود. از آن جا که گسترش اسلام در شبه قاره هند از طریق اشاعه اندیشه های این قبیل بزرگان بوده است، لذا برگزاری همایش های مشابه، نقش موثری در ارتقای محبت- مودت و تسامح در جوامع اسلامی و موجبات افشای تئوری های جاهلی- افراطی- تروریستی- اختلاطی و توطئه های نوین در جامعه بشریت خواهد گردید و از میزان و اعتبار امواج تهاجم فرهنگی« اسلام هراسی» خواهد کاست.
      سپس آقای علی اکبر رضایی فرد، وابسته فرهنگی ج.ا. ایران درلاهور، ضمن عرض خوشامد گویی و تشکر از زحمات مسئولین دانشگاه گریسون، بویژه آقای دکتر سعید احمد سعیدی، سخنان خود را با ابیات زیر آغاز کرد:                    " صاحبی گفتا بدان پیر کهن           چند از مردان حق گویی سخن
                                                               گفت خوش باشد زبان را بردوام          تا بگویم ذکر ایشان را مدام
                                                            گر نیم ز ایشان از ایشان گفته ام         خوش دلم کین قصه از جان گفته ام

     وی سپس ادامه داد: "جناب علی بن عثمان هجویری، سیدی حسنی، از تبار نورانی رسول اکرم (ص) می باشد که در قرن پنجم و هم زمان با دوران حکومت غزنویان زیسته است. داتا گنج بخش، شیخ قشیری، عطار نیشا پوری، حلاج، ابو سعید ابی الخیر، خواجه عبد الله انصاری، جامی و دیگران، از روشنائی تاریخ، ما را به سیر آفاق و انفاس برده اند و باز تاب نوری بوده اند که راه حقیقت و کشف آن را روشنی بخشیده اند. یادگار شیرین و دیرین حضرت داتا گنج بخش، از جهاتی با ارزش ترین متن صوفیانه به فارسی است. او سرزمین ها را سفر کرد تا مسیری زمینی را به سوی آسمان ها بگشاید.کلام صوفیانه و عارفانه اش کلام دل ها و رازهاست، تا نجوایی پیوسته بین خالق و مخلوق باشد که هم اکنون نیز شنیده می شود. لاهور مفتخر است که این گنج را در خود آشکار ساخته و عارفان و جویندگان نور را به این خطه بکشاند. علی ابن عثمان هجویری مرد خرقه، خرقه پوشی و رسم و رسومات خانقاهی نبود و فضیلت ها را دیگرگونه بافته و معرفی کرده است، صداقت را تجارت نکرد تا کرامت انسانی همواره محترم و رعایت گردد. در ادامه برنامه ازسوی رئیس دانشگاه گریسون، لوح های یاد بود به مسئولین برگزاری، میهمانان افتخاری و سخنرانان اهدا شد.
      پس از پذیرایی، نشست اول سخنرانی ها، بخش قرائت مقاله های پذیرفته شده در سالن شماره یک همایش ها آغاز گردیده و تا بعد از ظهر نیز ادامه یافت.
       به درخواست نمایندگان رسانه های گروهی ایالت پنجاب، بویژه ایستگاه های تلویزیونی، چند مصاحبه در خصوص مسائل همایش مذکور، با آقایان: ژنرال عبید بن زکریا و علی اکبر رضایی فرد انجام گرفت.
      هم چنین پس از پایان نشست دوم و سوم ( عصر)، جناب آقای ناظری سرکنسول جدید جمهوری اسلامی ایران در لاهور، رییس محترم دانشگاه گریسون به همراه دیگر مسئولین دانشگاه، میهمانان افتخاری، تعدادی از ارایه دهندگان مقالات و اساتید سخنران، ضمن بازدید از خانه فرهنگ ج.ا. ایران در لاهور، به صرف غذای ( شام) ایرانی دعوت شدند. پس از اتمام پذیرایی شام، بخش های مختلف خانه فرهنگ شامل: کلاس های زبان فارسی، کلاس مینیاتور ایرانی، کلاس خط نستعلیق و کتابخانه ارزشمند نمایندگی مورد بازدید قرار گرفت. آقای عبید ابن زکریا از اینکه در این فضای فرهنگی برای اولین بار قرار گرفته و با ایران آشنا شده بود؛ بسیار خرسند و علاقمند گردیده و خواستار توسعه بیشتر همکاری ها شد.
روز دوم همایش و مراسم اختتامیه
     نشست های چهارم و پنجم همایش در روز دوم مصادف با چهارشنبه از ساعت 00/9 الی 00/13 در سالن های 1 و 2 همایش دانشگاه گریسون برگزار شده و مقاله های برتر قرائت و ارزیابی گردید. نشست ششم، اختتامیه، ساعت30/14 با حضور ژنرال عبید ابن زکریا رئیس دانشگاه، دکتر سعیدی رئیس دانشکده الهیات، پروفسور دکتر قبله نیاز، رئیس دانشکده علوم اسلامی دانشگاه اسلام آباد، محمد رضا ناظری سرکنسول ج.ا. ایران و علی اکبر رضایی فرد وابسته فرهنگی ج.ا. ایران در لاهور برگزار گردید. پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید و نعت خوانی، آقای دکتر سعیدی ضمن عرض خوشامدگویی و اعلام برنامه ها، اسامی نویسندگان مقاله های برتر را معرفی نمود.
       سپس آقای پروفسور دکتر قمر علی زیدی، رئیس بخش هجویری شناسی دانشگاه پنجاب طی سخنرانی خود ابراز نمود:" همه گفته های هجویری و نوشته هایش در کشف المحجوب، مملو از اشارات توحیدی، توجه به نبوت و یادآوری معاد بوده و توجه به ابعاد معنوی و اخلاق اسلامی است. از منظر سید هجویری، اسلام هم دین سیاست است و هم دین روحانیت، سیاست در اسلام بر اساس عدل، مردم مداری، برای تحقق قوانین الهی، اعمال می شود و روحانیت نیز به مفهوم رشد معرفت الهی، افزایش محبت و دوستی، تعامل مثبت، تسامح و گذشت است. عرفان و تصوف نیز طریق تقویت معنویات، افزایش ایمان، اشاعه و اجرای اخلاق اسلامی است.
  در ادامه برنامه، آقای رضایی فرد، مسئول خانه فرهنگ ج.ا. ایران، سخنرانی خود را با قطعه شعری از امام خمینی ( ره) آغاز کرد و طی سخنانی گفت: "
                                                  من به خال لبت ای دوست گرفتار شــدم       چشم بیمـار تـو را دیـدم و بیمار شـــــــدم 
                                                   فارغ از خود شدم و كوس انا الحق بزدم              همچو منصور خریدار سر دار شــــــــدم.
    وی ضمن اشاره به رفتار و عملکرد زندگی رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران، امام خمینی(ره) آن را تجسم صوفی گری عملی و حقیقی خوانده و افراط و تفریط های سالوسانه را مغایر با آرمان های عرفان و تصوف اسلامی دانست.
   ایشان، اندیشه های سید هجویری را در راستای تقویت هم زمان روح و جسم آدمی، تربیت و اخلاق اسلامی معرفی کرد. در خاتمه نیز از تلاش ها و زحمات صادقانه کلیه دست اندرکاران برگزاری همایش مذکور، بویژه روسای دانشگاه و دانشکده الهیات گریسون تشکر و قدردانی کرد.
    سپس آقای عبید بن زکریا، رئیس دانشگاه گریسون طی سخنانی ابراز داشت: " برگزاری دو برنامه موفق و سودمند طی سال گذشته و جاری، با همکاری خانه فرهنگ ج.ا. ایران در لاهور، نشانه و بشارت دهنده تداوم و تقویت همکاری های آتی علمی و فرهنگی با ج.ا. ایران محسوب می گردد. دیشب با مشاهده آثار فرهنگی و هنری در خانه فرهنگ ایران، با ژرفای تاثیر تمدن و فرهنگ غنی اسلامی با مشترکات دو ملت مسلمان ایران و پاکستان بیشتر آشنا شدم. از آن جا که قرآن کریم، مسلمانان را به مشاهده آثار خلقت و شناخت انسان فرا می خواند، بررسی و معرفی اندیشه های بزرگان عرفان و تصوف اسلامی، ضمن آن که ما را در دست یابی به حقایق عالم، اتخاذ طریق صحیح زندگی هدایت و رهنمود خواهد ساخت، موجبات سعادت دنیوی و اخروی نیز خواهد گردید.
   در ادامه برنامه آقای محمد رضا ناظری، ضمن عرض سلام و خوشامدگویی به حضار، سخنان خود را با قطعه شعری از سید علی بن عثمان هجویری، آغاز نموده و ابراز داشت: "
                                                    گنج بخش فیض عالم مظهر نور خدا     ناقصان را پیر کامل، کاملاں را رهنما
      جمهوری های اسلامی ایران و پاکستان دو همسایه مسلمان، با پیوند های کهن و عمیق و فرهنگ مشترک در والاترین سطح مناسبات و روابط دوستانه قرار دارند. شرکت در همایش مذکور، دیدار با عالمان و اساتید گرامی موجب مباهات است. ارتباط و همکاری موفق علمی فرهنگی دانشگاه گریسون و خانه فرهنگ ج.ا. ایران در لاهور مایه مباهات بوده و نشات گرفته از منابع علمی، فرهنگی، عرفانی، مشترک، همانند حافظ- سعدی- فردوسی توسی- علامه محمد اقبال لاهوری- میرزا اسدالله غالب- امیر خسرو دهلوی و دیگران است. عارف بزرگ سید هجویری، صاحب اثر کم نظیر « کشف النحجوب» به زبان فارسی، از کتب مهم در عرفان و تصوف، گنجینه معنوی بر گرفته از قرآن و حدیث است. بر این باورم که ابعاد بررسی آثارش، موجبات بسط مناسبات فرهنگی فی مابین و اشاعه اخلاق اسلامی در جوامع خواهد گردید. آرزومندم در طی خدمت در این سرزمین پاک، زیبا و تاریخی، با تلاش و همکاری یکدیگر، ارتقاء سطح همکاری های علمی و فرهنگی دو کشور را فراهم سازیم.
  سپس در ادامه برنامه دعای ختم همایش توسط مفتی محمد رمضان سیالوی، خطیب مسجد جامع داتا گنج بخش لاهور قرائت گردید.
 در ادامه برنامه، به همت دانشگاه گریسون و خانه فرهنگ ج.ا. ایران، جوایز، لوح افتخار، گواهینامه پذیرش مقاله و سخنرانی به نویسندگان آثار برتر، اساتید برگزیده و میهمانان افتخاری، تقدیم گردید.
   سپس رییس دانشگاه دعوت به بازدید از بخش های مختلف دانشگاه و ساختمان های در دست احداث آن شامل، لابراتورها، سالن های همایش و سینما، مجموعه ورزشی و مسجد بعمل آورده و آقایان: ناظری و رضایی فرد، با حضور در استودیوی شبکه تلویزیونی و رادیویی دانشگاه گریسون ( پخش هم زمان در سراسر جهان) در خصوص نتایج برگزاری همایش مذکور، نقطه نظرات شان را بیان کردند. در خاتمه برنامه همایش، از میهمانان پذیرایی بعمل آمد.


١٦:٤٢ - شنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٢٥٣٥    /    تعداد نمایش : ١٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 342188
Visitorsofday : 63
Visitorsofpage : 1637069
Onlinevisitors : 12
PageLoad : 1.0156

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما