دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
خانه فرهنگ لاهور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
شب برائت در پاکستان

 منبع : اخبار فرهنگی لاهور

 نويسنده :     ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1391/06/29  

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

جشن ولادت با سعادت حضرت امام زمان (عج ) و شب برائت در پاکستان برگزار شد.

جشن ولادت با سعادت حضرت امام زمان (عج) و شب برائت  روز پنجشنبه مورخ 15 شعبان مطابق با 14 ژولایی 2012  با ارادت و احترام در پاکستان برگزار شد.به مناسبت شب برائت (15 شعبان) مراسم دينی و جشن «شب برات» (برائت از گناهان در نيمه شعبان) در شهرهای مختلف پاکستان از جمله لاهور پاكستان برگزار شد.از آنجائیکه طبق عقاید برادران اهل سنت پس از شب قدر،  شب برائت گرامی‏ترین شب سال است و در این  شب  خداوند برکات و رحمت و خود را بر بندگان نازل می کند. و خداوندمتعال در اين شب، طلب آمرزش بندگان را اجابت می كند و مسلمانان در در این شب با قرائت قرآن كريم،خواندن نماز ، برپايی جشن در مساجد واماكن دينی و از خداوند متعال به دعا و طلب آمرزش می پردازند  و برای درگذشتگان خود   طلب بخشش می کنند.

 در این شب جوانان پيش از غروب آفتاب به ديدار كهنسالان رفته و از آنان طلب بخشش می کنند، همچنين پخش كردن شيرينی و اجرای برنامه های تفريحی برای كودكان از ديگر برنامه های شب برائت می باشد.

در این راستا در شهر لاهور انجمن امامیه لکهنوی لاهور به سرپرستی "جاوید زیدی"جشن  نیمه شعبان و میلاد با سعادت امام زمان (ع)  را مورخ 14 جولای 2012 روز پنج شنبه ساعت 7 شب الی 4 بامداد 15 شعبان  در کنار رودخانه راوی(RAVI) لاهور برگزار نموده و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران-لاهور  به منظور معرفی فرهنگ انتظار از نگاه مسلمانان جهان و دیگر ادیان که به این فرهنگ اعتقاد دارند  در محل مذکور نمایشگاه کتاب را دایر نموده و در این نمایشگاه  100 جلد کتاب به موضوعات مذهبی،قران و خصوصا بر موضوع امان زمان (ع) ، ایرانشناسی و 50 دیسک های فشرده آموزش قران،احکام را به نمایش گذاشته و به عاشقان اهل بیت اهدا نمود. لازم به ذکر است خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه توسط اینترنت برنامه های زنده از حرم حضرت امام علی(ع)،حضرت امام حسین (ع)،حضرت ابوالفضل(ع)،آستان قدسی رضوی و همچنین مسجد سهله را پخش نمود که بسیار مورد استقبال مردم واقع شد.

در این مراسم شخصیت های فرهنگی ،مذهبی ،عاشقان اهل بیت و علمای اهل سنت از جمله:جاوید زیدی مدیر انجمن لکهنوی لاهور ،علامه دلدار جعفری ،علامه عشرت عباس ،علامه ریاض حسین رضوی ،علامه کرامت عباس حیدری،علامه عمران عباس مظاهری، علامه رای ظفر و همچنین شعرای اهلبیت از جمله گلزار بخاری ،سید علی رضا کاظمی،شکیل زیدی ....در مدح حضرت امام زمان(عج) شعر سرودند و کیکی به مناسبت ولادت  با سعادت ایشان بریده ودر  بین مردم پخش گردید.

در مراسم علما و دانشوران اهل بیت طی سخنرانی هایشان فلسفه وجود  جهان و  حضرت بقیه الله  و از حضرت آدم بعنوان نخستین پیامیرالهی  و تا  ظهور حضرت حجت (ع) رابه وضوح شرح دادند و سپس به بیان  فضائل و احکامات اهل بیت(ع) پرداخته و در پایان  اهمیت فرهنگ انتظار را از نگاه اسلام و دیگر ادیان توضیح دادند.

شایان ذکر است که  از سالهای قدیم اهل تشیع پاکستان  در مراسم جشن میلاد با سعادت حضرت حجت (عج)طبق سنت مذهبی خویش  عریضه های خود را در قالب مناجات و حاجات با آب زعفران برروی کاغذ نوشته و آن در خمیر آرد گنجانده و سپس آن را در رودخانه راوی می اندازند . که این عمل تا هنگام نماز صبح ادامه پیدا کرده و سپس آنها  نماز صبح را به جماعت ادا می کنند.

 لازم به ذکر است در این مراسم   پیروان همه ی مذاهب دینی  به ویژه برادران اهل سنت به منظور گسترش وحدت و اتحاد مسلمین  نیز شرکت می نمایند.

روزنامه ایکسپرس

دانشگاه پنجاب کارگاه تربیتی  دو روزه دانشجویان الهیات را برگزار نمود.

گروه الهیات دانشگاه پنجاب کارگاه تربیتی  دوروزه با موضوعات مهم عصر حاضر برگزار نمود،در کارگاه دانشجویان دانشگاه "اسلامیه "مدینه منوره ،دانشگاه "ام القری" مکه ،دانشگاههای "سعود"،"ریاض"ودانشگاه "الامام " شهر ریاض نیز حضور داشتند و با دانشجویان دانشگاه پنجاب بر موضوعات مختلف تبادل نظر نموده و کارگاه را بسیار موفق آمیز خواندو از آن استقبال نمودند.شایان ذکر است "دکتر حافظ محمود اختر"رئیس بخش الهیات دانشگاه پنجاب در این کارگاه اظهار داشت:هدف برگزاری کارگاه آشنا سازی دانشجویان از مسائل با موضوعات نوین می باشد.

روزنامه ایکسپرس

ثمینه خاور حیات از جانب ایران "به عنوان بهترین زن پارلیمان انتخاب شد.

ثمینه خاور حیات از جانب ایران "عنوان بهترین زن پارلیمان" را کسب نمود و نمایندگان زن مجلس ایالت پنجاب به وی تبریک گفتند و اظهار داشتند : کسب عنوان "بهترن زن پارلیمانی" برای زنان پارلیمان پاکستان افتخار بزرگی محسوب می گردد.

روزنامه ایکپرس

بیش از 2 هزار اساتید دانشکده ها بطور رسمی استخدام شدند.

بنا بر دستور دبیر کمیسون آموزش عالی ایالت پنجاب  و  "شهباز شریف "سر وزیر ایالت پنجاب ،بیش از 2 هزار استاد دانشکده بطور رسمی،(بر اساس عملکرد) استخدام می شوند.شایان ذکر است اساتید مذکور پیش از آن به صورت قراردادی استخدام شده بودند.

روزنامه نیی بات

فیستوال دو روزه " کتاب " در کتابخانه کودکان لاهور آغاز می گردد.

 فیستوال دو روزه  "کتاب"مورخ 7 جولای  در کتابخانه کودکان لاهور آغاز می گردد.این فیستوال کتاب ،ادب و هنر ،قصه گویی ،مسابقات نقاشی و فعالیت های دیگر کودکان شامل می باشد.

روزنامه الشرق

180 دانشجویان پاکستانی به منظور تحصیلات عالی به کشور آمریکا سفر خواهند نمود.

بنا بر قرار داد بورسیه ای "فل برایت"FULBRIGHT) )ویژه دانشجویان پاکستانی ،180 دانشجو از 57 دانشگاههای  سراسر کشور،پس از اخذ بورسیه تحصیلی در ماه جاری (جولای) برای تحصیلات عالی به کشور آمریکا خواهند رفت.در این راستا سفارت آمریکا در اسلام آباد مورخ 6 جولای به منظور آشنا سازی دانشجویان با فرهنگ آمریکا مراسم تودیعی را برگزار نمود."ریتا اختر"رئیس بنیادآموزشی آمریکا در پاکستان ،طی اظهارات خود گفت:هدف این پروژه،توسعه و فروغ روابط در سطح عمومی است  شایان ذکر است از سال 2005 م تاکنون بیش از 1100 دانشجو از این بورسیه های تحصیلی آمریکا بهره برده اند.

روزنامه سی 42

کمیته ای "صلح و آرامش" ،کنفرانس اتحاد بین المذاهب"برگزار نمود.

 کمیته ای "صلح و آرامش "مورخ 6 ژولای ،کنفرانس" اتحاد بین المذاهب" را در شورای هنری الحمرا برگزار نمود."ذکیه شاهنواز"مشاور سر وزیر ایالت پنجاب،در این مراسم به عنوان میهمان ویژه اظهار داشت:پاکستان در حال حاضر دچار بحرانهای جدی است و برای نجات از چنین مسائل و مشکلات کلیه مذاهب پاکستان می بایست اتحاد خود را حفظ کنند تا پیام صلح و دوستی را گسترش داده و تروریست را از جامعه ریشه کن نمایند.

روزنامه نیشن

وزارت رفاه اجتماعی ، "بهداشت مادر و کودک"را برگزار خواهد نمود.

وزارت رفاه اجتماعی ،مورخ13 جولای سمینار "بهداشت مادر و کودک"را  به جهت آشناسازی عموم از امر مذکور برگزار خواهد نمود."ذکیه شاهنواز"مشاور سر وزیر ایالت پنجاب در این مراسم به عنوان میهمان ویژه حضور خواهد یافت."الطاف ایزد خان"قائم مقام امور رفاه اجتماعی ،طی سخنان اظهار داشت:بنا بر دستور  "شهباز شریف"سر وزیر ایالت پنجاب ،دولت ایالت پنجاب در صدد کنترل جمیعت می باشد.

وی افزود:در این راستا بیش از 200 کلینک های خانوادگی ،بیش از 1500 مراکز رفاه خانوادگی و 1855 درمانگاههای سیار و سازمانهای غیر دولتی فعالیت می نمایند.

وی در ادامه گفت:نرخ تولد در سال 1993 م ،2069 بوده که درسال  2011 م این نرخ طی سیر نزولی به 1097 رسیده است و استفاده دارو های جلو گیری از بارداری  نیز از مرز 60 76 میلیون تجاوز نموده است.

روزنامه نیشن

کشور فرانسه و پاکستان قرارداد بودجه مالی 68 میلیون یورو را به امضا رساندند.

کشور فرانسه و پاکستان،به منظور ساخت نیروگاه برقی "جگران 2 " قرارداد بودجه مالی 68 میلیون یورو را به امضا رساندند."افتخار احمد راو"قائم مقام امور اقتصاد و "فیلپی تاییباود"سفیر کشور فرانسه در پاکستان قرارداد را به امضا رساندند. بودجه مذکور به منظور ساخت نیروگاههای برقی در شهر آزاد کشمیر صرف خواهد شد.علاوه بر آن کشور فرانسه وامی به مبلغ 68 میلیون یورو به پاکستان اعطا خواهد نمود.قابل ذکر است در سال 2009 م کشور فرانسه  تعهد نموده بود که او وامی به میزان 300 میلیون یورو به پاکستان اعطا خواهد نمود.

 

روزنامه دان

مراسم افتتاح افتتاحیه  اولین فیلم زبان اردوی سال 2012 در شهر لاهوربرگزار شد..

مراسم افتتاحیه باشکوه،عکسبرداری اولین فیلم زبان اردوی سال 2012 م" داستان"  با کارگردانی "آغا حسن عسکری " در "باری استودیو شهر لاهور آغاز گردید. "سید نور "کارگردان معروف فیلمهای سینمایی در این مراسم شرکت نمود.

 روزنامه سی 42

کامیون قاچاقچی ،حاوی مجسمه های هنر آثار باستانی "گندهارا" بازداشت شد.

کامیون قاچاقچی ، که دارای تعداد زیادی  مجسمه ،وبت های هنر آثار باستانی "گندهارا" بوده بازداشت و راننده کامیون نیز دستگیر شد. طبق اطلاعات پلیس ،برای شناخت این آثار باستانی  از امور باستان شناسی کمک خواسته شده است،که طبق اطلاعات اولیه این آثار باستانی دارای قدمت  دو هزار ساله بوده و از آثار باستانی "گندهارا"می باشند.پلیس از راننده بازخواست را آغاز نموده است.قابل ذکر است این آثار باستانی  از راه پورت قاسم به کشور های خارجی قاچاق  می شد.

روزنامه نیشن

دولت پاکستان در پرونده های توهین به دادگستری گران ترین وکلای پاکستان را برگزید.

دولت پاکستان در پرونده های توهین به دادگستری گران ترین وکلای پاکستان را برگزید،و در این راستا برای 4 پرونده به "حفیظ پیر زاده "هفت و نیم میلیون  روپیه ،برای یک پرونده  به "سناتور وسیم سجاد" 6 میلیون روپیه  و برای 5 پرونده به "بابر اعوان"  مبلغ 20 میلیون روپیه از جانب دولت اعطا شده ست.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1824
Visitorsofday : 126
Visitorsofpage : 1598737
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.8594

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت