شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما
Title
iran
نقش برجسته داریوش - تخت جمشید شیراز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – لاهور

1396

 

 

کشوری که امروزه ایران نامیده می شود، قسمت اعظم سرزمینی به نام "فلات ایران" می باشد ولی به واقع چیزی که هویت واقعی این کشور را رقم زده است، مردمان آن و نقشی است که در مسیر تاریخ در این سرزمین بازی کرده اند. نژاد مردمان این سرزمین، سفید پوست و آریائی است. این نژاد که در برخی تقسیم بندی ها ریشه ای هند و اروپایی با شاخه ی آریائی دارد بافت نژادیِ غالب سرزمین ایران را تشکیل می دهد. "آریائی ها" که نسبت به هفت گروه دیگر "هند و اروپایی" شامل: (یونانی و مقدونی ارمنی آلبانی ایتالیائی سلتی ژرمنی- لیتوانی و اسلاوی) دارای تاریخ و ادبیاتی کهنسال ترمی باشند، پس از جدا شدن از گروه "هند و اروپایی" به سمت جنوب رفته و شعبات "هندی"، "ایرانی" و "سکائی" را تشکیل دادند.

از گروه "سکاها" اطلاعات زیادی در دسترس نیست جز این که مردمانی سلحشور، قوی و غالباً صحراگرد بودند ولی دو گروه دیگر مدتی با هم زندگی کردند و سپس "گروه هندی" به طرف "هندوکش" رفته و به "دره ی پنجاب" سرازیر شده و "شعبه ی ایرانی" به طرف "جنوب و غرب" متمایل شده و در سرزمین "ایران" رحل اقامت افکنده اند.

نام "ایران" از این قوم که خود را "آیریا" به معنی نجیب و با وفا می نامیدند، مشتق شده است. در خصوص چگونگی گستره آریائی ها در ایران باید گفت در "اوستا" نام شانزده مملکت ذکر شده که "ایران واجِ" یکی از آن ها بوده و شاید گستره ی این شانزده مملکت، خط سیر آریائی ها و گسترش ایشان را در فلات ایران مشخص نماید. ولی به واقع آنچه از قرائن بر می آید در ایران آن روز، نژادهای بومی و بدوی نیز زیست می کردند که آریائی ها به سبب پیشرفت در آن زمان و نیز ساختارهای قوی ترِ فرهنگی عملاً در طی جنگ های بسیار، ایشان را مغلوب کرده و در این سرزمین سکنی گزیدند.

آریائی ها پس از این که دیگر بومیان را دشمنان جدیی برای خود ندیدند، به سمت کشاورزی و صنعت، روی آورده و قلعه های مستحکمی را برای خود بنا نمودند.

درمورد دین آریائی ها باید گفت تا مدت ها با هندی ها مذهبی مشترک داشتند چرا که در      کتیبه های مربوط به1350 پیش از میلاد مسیح که در "بوغاز" در "آسیای صغیر" به دست آمده، آریائی ها به خدایان هندی سوگند یاد می کنند. با جدا شدن مذهب آریائی ها از هندی ها "آیین مهر پرستی" در ایشان رواج یافت که مانند اغلب ادیان مظاهری از نیکی و پاکی و نیز بدی و پلیدی در آن بود و تا قبل از آیین زرتشت با خرافه بسیار در هم آمیخته بود. آریائی ها آفتاب را چشم آسمان و رعد را پسر آن         می دانستند و در آن آیین ابتدایی، مانند آریائی های هندی عناصر را می پرستیدند ولی به تدریج ترقی پیدا کرده و به پرستش خدای یگانه روی آوردند.

سیر خانواده و حکومتی آریائی ها بر اساس پایه ریزی خانواده استوار بوده است که مرد، بزرگتر و فرد مقتدر خانواده و زن، نفر دوّم پس از مرد بود و در گروه های قومی هم بحث بزرگتر و ریش سفیدی وجود داشت.

بعد از شکل گیری مذهب، چنان که در اوستا دیده می شود، طبقات به سه گروه روحانیون، مردان جنگی و برزگران تقسیم بندی گردید. چند خانواده تشکیل یک "ویس" را می دادند و "گئو" از چند "ویس" شکل می گرفت. رییس از طرف کل گروه انتخاب می شد که چون اغلب در لشکر کشی ها سمت فرماندهی را هم برعهده داشت، اختیاراتی افزون یافت. رییس تیره را "ویس پت"، و رئیس قوم را "ده یوپت" می نامیدند که در واقع با تشکل بیشتر سازمان حکومتی آریائی ها "ده یوپت ها" حکام کوچکی بودند که زیرنظرشاه برنواحی خود حکومت می کردند و به دربار باج و خراج می دادند. پهلوانان داستانهای اساطیری معمولاً همین "ده یوپت ها" بودند.

در طول تاریخ، دولت اشکانی از حیث شکل حکومت به دولت های آریائی ما قبل تاریخ شباهت داشت.

برای شناخت هر چه بیشتر شکل گیری ایران لازم است در خصوص حکومت های مستقر در فلات ایران مثل ایلامی، سوری و ... گفت و گو شود که در مقالات آتی نگارش خواهد شد.

 

 

Cultural Center Consulate General of The Islamic Republic of Iran

4- Main Gulbarg Road , Lahore - Pakistan

Tel: +92-42-99263358 - 60 Fax: +92-42-35711486 E-mail: Lahor.icro.ir@gmail.com Web: http://Lahore.icro.ir

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 421
Visitorsofday : 228
Visitorsofpage : 1629461
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.4219

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|تماس با ما