جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
Ishtihar copy_110037.jpg
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – لاهور

1396

 

ایالت سند در یک نگاہ

مساحت سند که در جنوب شرقی پاکستان قرار دارد،58821 مایل مربّع و جمعیت آن در حدود 35 میلیون نفر است. در شمال سند، پنجاب، در غرب آن، بلوچستان و در شرق و جنوب، کشور هند قرار دارد. در جنوب غربی، 1500  کیلومتر ساحل آن به دریای عُمان متصل است.

استان سند منطقه دلتایی رودخانۀ سند است و همین رودخانه شاهرگ حیاتی آن می باشد. واژۀ "سند" از نام قدیمی همین رودخانه "سندهو" گرفته شده است. تاریخ نویسان یونان آن را "اندوس" نامیده اند و از همین واژه کلمات "اند"- "هند" و "اندیا" گرفته شده است. ایرانیان و سپس اعراب رودخانه سند را "مهران" نامیدند، به همین سبب "وادی سند" به نام "دره مهران" نیز معروف است.

شواهد تاریخ باستانی سند از اکتشافات آثار باستانی "موئن جو دارو"، "عامری" و "کوت دیجی" به دست می آید. پس از این تمدن 2300-1750 ق.م تا هزار سال خلائی وجود دارد. امّا تاریخ واقعی سند از روابط آن سرزمین با ایران در عصر داریوش بزرگ 250-515 ق.م آغاز می شود، یعنی از زمانی که سند در قلمرو ایران قرار گرفت.

در حدود دو قرن بعد در سال های 325-326 ق.م، اسکندر بزرگ به قصد فتح هندوستان از سند عبور کرد.

 

نگرش جغرافیایی

این منطقه از شمال به جنوب به سه بخش متوازی تقسیم شده است. در وسط، دشتی از زمینهای رسوبی حاصلخیز قرار دارد که رودخانه سند از آن عبور می کند. در غرب، منطقه کوهستانی "کیرتهر" قرار گرفته و در شرق، سند با حاشیه ای شن زار محاصره شده است.

بعضی از قلّل کوههای "کیرتهر" بیش از 7 هزار فوت ارتفاع دارند. منطقه شن زار شرقی در شمال از تپه های کم ارتفاع شن آغاز می گردد و در منطقه وسط، شن زار سفید (اچهر و تهر) وجود دارد.

"تهر" اصلی در جنوب شرقی قرار دارد. چون این منطقه در مسیر وزش بادهای فصلی قرار گرفته است، در ماههای ژوئیه و اوت در اثر باران سرسبز می شود.

دره مرکزی مهران که 360 مایل طول دارد و مساحت آن در حدود 20 هزار مایل مربّع است، از شمال به جنوب به 3 منطقه تقسیم می شود: بالا (سِرو)، ، وسط (ویچولو)، و لار یعنی پایین.

 

آب و هوا، پوشش گیاهی و حیوانات

به علّت قرار گرفتن سند در منطقه نیم گرم، در فصل تابستان هوای آن شدیداً گرم و در زمستان خیلی سرد است. در ماههای می تا اوت دما از 36 درجه سانتی گراد نیز تجاوز می کند و در زمستان تا 15 درجه سانتی گراد پایین می آید. میانگین سطح بارندگی در حدود صد و هفتاد و پنج میلی متر در سال است.

در دره مرکزی درخت خودروی "ببول" زیاد است، جنگلهای انبوه آن در سواحل رود خانه سند وجود دارد.

از درختهای میوه دار می توان انبه، موز، خرما، امرود، و نارنگی را نام برد. پس از احداث کانالهای آبرسانی در سال 1932 میلادی، باغهای میوه زیادی به وجود آمده است.

 

زبان

زبان عامه مردم، سندی است، که قدیمترین زبان دره سند است. بعلاوه سرائیکی و بلوچی نیز از قرنها پیش در این منطقه رواج داشته است. زبان سندی بیشتر در بخش مرکزی استان تکلّم می شود.

زبان سندی پنج لهجه دارد، زبان "میمنها" و مهاجرین کاتیاواری "کچهی" نیز یکی از این لهجه هاست. خط سندی مشابه خط نسخ عربی و اعداد آن فارسی است.

در شهرستانهای شمال غربی، عشایری از بلوچستان به سند منتقل شده اند که به زبان "براهویی" تکلم می کنند. در جنوب شرقی یعنی شهرستان "تهرپارکر" علاوه بر سندی، زبان "دهاتکی" نیز رایج است که مخلوطی از "سندی" و "راجستانی" است.

پس از تشکیل پاکستان به علّت ورود گروههای مختلف با زبانی متفاوت، در مناطق شهر نشین، زبانهای متعددی رایج شده است. درمیان آنها "اردو" بیشتر از همه تکلم می شود. "اردو" دومین زبان استان است، چون زبان ملی پاکستان است، و شهروندان بدان توجه دارند.

سپس به ترتیب زبانهای "پنجابی"، "گجراتی"، "راجستانی"، "پشتو" و "مالاباری" قرار دارند.

 

زبان فارسی در استان سند

ورود زبان فارسی در استان سند با ورود اسلام به این منطقه همزمان بود، ولی تاریخ دقیق آن در دست نیست. ثبت شده است که در حدود اوائل قرن چهارم بود که زبان فارسی وارد استان سند شد، ولی تا قرن ششم رواج نیافت. از قرن هفتم تا یازدهم این زبان به اوج محبوبیت رسید. از کتابهای تألیف شده در آن زمان نیز این موضوع ثابت می شود، مانند "منتخب اللغه فارسی" نوشتۀ رشید الدین تتوی و دیگر کتابها مانند "فتحنامه سند"، "زبده المعاصرین"، "تاریخ معنوی" و "تحفه الکرام"، که اکثر آنان توسط مرحوم پیرسیدحسام الدین راشدی تصحیح و چاپ شده است.

در دوره تالپوران و کلهوران نیز زبان فارسی رواج داشته و شاعران فارسی زبان در دربار آنان حضور داشته اند. آثار باقیماندۀ ادبی آن زمان حاکی از این امر است. ولی با آغاز اشغال سند به وسیلۀ انگلیسی ها و تحمیل زبان انگلیسی، استفاده از زبان فارسی کاهش یافت و در عوض زبانهای سندی، انگلیسی، اردو و دیگر زبانهای محلی تقویت شدند. در زمان استقلال پاکستان زبان اردو، ملی شناخته شد و زبان استانی، سندی قرار گرفت. انجمن ادبی سند و انجمن ترقی اردو در گسترش زبان محلی موفق شده و زبان فارسی همچنان رو به تضعیف بوده است.

کتیبه ها و سنگ نبشته های فارسی در استان سند فراوان به چشم می خورد که به برخی از آنان در این کتاب «میراث جاودان» با توضیح مختصر درباره شهرهای مربوطه اشاره شده است.

 

معادن

در سند معادن کم است. معادن سنگهای آهکی، گچ، گوگرد، و نمک دریاچه ای فراوان است. زغال سنگ، گاز و نفت نیز یافت می شود.

 

آثار باستانی

آثاری که در شمال سند در محل "موئن جو دارو" به دست آمده اند از قبیل ظروف سرخ سفالین، و مهرهای هنری و تصاویر رقاصه ها می باشند، و در جنوب سند در "محل بهنبور"، کشف ظروف حاوی تصاویر رقص دسته جمعی زنان و مردان، متعلق به "عهد ستهیایی"، وجود رسومات هنری بومی را نشان   می دهند.

پارچه "سندون" ساخت سند در گذشته به کشورهای غربی صادر می شده است.

امروزه سفال سازان روستایی مهارت ویژه ای در رنگ و صنعت خود به کار می برند و یاد سفال سازی قدیم را تازه می کنند. گاری هایی که به وسیله گاو کشیده می شوند و در بخش شمالی مورد استفاده قرار می گیرند، به همان شکل است که هنگام حفریات "موهن جو دارو" به شکل اسباب بازی کشف شده است و ادامۀ رسومات هنری گذشته را بیان می سازد.

آثار سنتهای هنری قدیم، امروز نیز در صنایع دستی مانند ظرف سازی، آجرهای لعاب دار، مهر سازی، فرآورده های چرمی، گلیم سازی، خیاطی و گلدوزی، توشک سازی، پارچه های آجرک، محلفه وغیره مشاهده می شود.

جشن ها و مراسم کُشتی سنّتی سند (مَلاّکهرا) از سرگرمی های محبوب عامۀ مردم به شمار می رود.  "ملهـ" هنر کُشتی گیری سند، در نوع خود، منحصر به فرد است؛ به همین سبب مشهور می باشد.

در بعضی از مناطق سند، مسابقه گاوگاری و خروسها، از سرگرمیهای معروف مردم به شمار می رود.

رهت (ابزار آب کشی) و ساخت کامل و انواع آن، نمونه پیشرفت ماشینی "دره سند" در زمانهای دور است، به همین سبب صحیح تر است نام آن را به جای "چرخ پارسی" "Persian Wheel"، "چرخ سندی" بگذاریم.

موسیقی در سند به رسومات کهن تعلق دارد. خوانندگان زمانهای گذشته، "لوری" یعنی موسیقی سندی را به ایران باستان بردند که این "لوریان" یا "لولیان" در آنجا به عنوان یک موسیقی به اوج خود رسیدند.

انواع مختلف آلات موسیقی مانند "بوریندو"، "چنگ"، "چپرون"، "دلویا"، "گهاگهر"، "یکتاور"، "دندو"، "سرندو"، "نر"، "بینو" و "مرلی" که امروزه نیز نواخته می شوند، دلیل محکمی بر وجود سنتهای موسیقی این منطقه می باشند.

"شاه عبداللطیف بهتایی" در سال 1752 میلادی، قانون جدیدی را در موسیقی ایجاد کرد که تحت نام «شاه جو راگ» معروف شده است، بدین ترتیب وی برای هر موضوعی از اشعار خود که بر گرفته از داستانهای عامیانه معروف و مقبول بومی سند بود، موسیقی و آهنگ ویژه ای بنا کرد که به جای هنرمندیِ صِرف، مظهر نمایش و بروز احساسات پاک بود.

رودخانه سند در قرنهای گذشته چندین مرتبه به ویژه در عرض، مسیر خود را عوض کرده است و از طرفی دشتهای جدید، بندرها و بازارهای جدید و شهرهای نو بنیاد را به وجود آورده و از سویی دیگر مناطق قدیمی و بعضی از شهرها را از بین برده است.

"کراچی" مرکز استان سند است.

"حیدرآباد" دومین شهر بزرگ سند، یک شهر پرجمعیت و دارای اهمیت صنعتی، بازرگانی و کشاورزی است.

از دیگر شهرهای مهم می توان "سکهر"، "لارکانه"، "میرپورخاص" و "نواب شاه" را نام برد.

در "سند" نسبت به سایر ایالتها، جمعیت شهرنشین، زیاد تر و سطح سواد بالاتر است.

از لحاظ صنعتی "سند" در حال پیشرفت است. هر نوع صنایع من جمله کارخانه های ذوب آهن، پارچه بافی، صنایع غذایی، چرم سازی، فلزات، نفت وغیره تأسیس شده است.

در تولید محصولات کشاورزی پنبه، گندم، میوه، نیشکر و برنج سند در اولویت می باشد.

در "سند" مقابر برخی از عرفای بزرگ قراردارد که مردم از سرتاسر پاکستان برای زیارت آنها می روند. مزار "لال شهباز قلندر" در "سیهون"، "شاه عبداللطیف بهتایی" در "بهت شاه" و "سچل سرمست" در "خیرپور" قرار گرفته است.

 

 

Cultural Center Consulate General of The Islamic Republic of Iran

4 - Main Gulbarg Road - Lahore - Pakistan 

Tel: +92-42-99263358-60 Fax: +92-42-35711486 E-mail: Lahore.icro.ir@Gmail.com Web: http://Lahore.icro.ir

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 441
Visitorsofday : 85
Visitorsofpage : 1600235
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 1.8594

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت