جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
خانه فرهنگ لاهور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – لاهور
1396

پنجگور در يك نگاه

 

مركز شهرستان: پنجگور تاريخ تأسيس: 1 جولای 1977م مساحت:16891كيلومترمربع

 

                   سـرشمـاري 1981         1995 (برآورد)

جمعيت:            ــــــــــــــــ =  مجموع

                مرد               زن

                    87704 + 73046160750 نفر 243149 نفر

 

نسبت جنسيت مرد/ زن:      2/1

 

تراكم جمعيت در هركيلومترمربع:    5/9                 4/14

 

تعداد رأی دهندگان: (1997) (مرد) 36072        (زن)  34088   جمع= 70160

 

گروههای عمدة نژادی:   بخش عمدة قابل توجّه (حدود 98 %) از جمعیت بلوچی می باشند.

 

زبانهای عمده:    بلوچی

 

آب و هوا:        خشک با تابستانهای گرم و زمستان های سرد

 

محصولات عمدة كشاورزى (95- 1994):

نوع محصول

مساحت زیر کشت

میزان برداشت محصول

میوه

13890

6/9

گندم

1740

4/1

علوفه

650

7/37

جو

420

1/1

سبزیجات

342

5/12

ادویه جات

108

1/15

 

دامدارى (1996):

نوع دام

تعداد

بز

187825

گوسفند

117012

شتر

5725

گاو

12983

حیوانات باربر

2375

واحدهای دامداری

172364

طرفیت چراگاهی

4/0

اقتصاد:  كشاورزى فعاليت عمدة اقتصادى مردم به شمار مى‏آيد كه عموماً با دامدارى همراه مى‏باشد. جماعت بازرگانان نيز به تجارت برون مرزى اشتغال دارند.

 

معادن مهم:   هيچ فعّاليتى در اين ‏بخش گزارش نشده است، صرفاً فعاليت اندكى براى به‏دست آوردن مقدار محدودى سنگ سرمه ‏صورت مى‏گيرد.

 

جاهاى مهم:   مقبرهاى چندين صدساله و سد باستاني "بند گيلر" و بقاياى قلعه خدابادان از جاهاى ديدنى اين شهرستان مى‏باشد.

 

امكانات آموزشى (1996):

نوع مؤسسه

پسرانه

دخترانه

مدرسة ابتدایی

168

59

مدرسة راهنمایی

15

5

دبیرستان

11

4

دانشکده

1

1

مراکز فنی، حرفه ای

0

0

مدارس ابتدايي غیر انتفاعی

4

موسسة آموزش زبان انگلیسی

1

 

سطح هزينه‏هاى هر دانش‏آموز: مبلغ 1400 روپيه (براساس ثبت نام دانش‏آموزان درمنطقه پنجگور در آوريل 1996)

 

نسبت استاد / شاگرد (1996):

نوع موسسه

مرد

زن

ابتدایی

1:30

1:48

راهنمایی

1:15

1:45

دبیرستان

1:15

1:41

پیش دانشگاهی

1:41

1:8

 

 

امكانات بهداشتى (1995):

نوع مؤسسه

تعداد

بیمارستان

1

مراکز بهداشت عمومی

15

مراکز بهداشت روستایي

1

مراکز بهداشت بنیادی

11

مراکز بهداشتی فرعی

3

مراکز بهداشتی مادر و کودک

4

خدمات بهداشتی مدرسه

1

مطب های شخصی

10

 

آبرسانى: تقريباً يك سوم مردم منطقه از طريق طرحهاى شبكه آبرسانى به آب آشاميدنى دسترسى دارند.

 

منابع انرژى: از چوب و نفت سفيد به صورت وسيع براى پخت و پز و گرم نمودن استفاده مى‏گردد؛  در حالى كه از نفت سفيد براى تأمين روشنايى در شبها نيز استفاده مى‏شود و گاز نيز توسط عدة اندكى از مردم به‏عنوان‏سوخت براى تأمين روشنايى، پخت و پز و گرم نمودن استفاده مى‏گردد.

 

صنايع عمده:  تنها صنعت موجود در پنجگور دستگاه توليد برق است كه در مالكيت اداره توسعه آب و برق (WAPDA) مى‏باشد.

 

ارتباطات (1996):

جادة شوسه

58 کیلومتر

جادة خاکی

1597  کیلومتر

راه آهن

0

فرودگاه

1

 

 

 


 

 

 

پنجگور

 

پنجگور كه در طى قرنهاى متمادى جزء مكران به حساب مى‏آمد، درطول تاريخ، حكومتهاى مختلفى را به خود ديده است.

تاريخ معروف و مشهور اين منطقه به زمان حضرت داوود پيامبر(ع) مى‏رسد كه مردم به علت بروز قحطى و به ‏منظور دورى از رنج گرسنگى، خود را زنده به گور مى‏كردند. اين منطقه نخست توسط كاووس پادشاه ايرانى و متعاقباً به وسيله افراسياب تورانى و كيخسرو ايرانى فتح و ضميمه قلمرو فرمانروايى آنان گرديد. تاريخ اين‏ سرزمين حاكميت فرمانروايان زيادى را به حافظه خود سپرده كه از آنجمله مى‏توان به لهراسب، گشتاسب، بهمن، هما و داراب اشاره كرد. اينان تاسال 325 قبل از ميلاد، يعنى هنگامى كه سپاه اسكندر از هندوستان به مقدونيه برمى‏گشت و از مكران عبور كرد، براين ديار حكمرانى مى‏نمودند. آرين مورخ يونانى در خصوص سرزمين، اقليم و مردم منطقه چنين اظهار مى‏دارد كه: آب و هواى آن بسيار گرم، خاك آن شن دار و سرزمين آن براى زندگى و سكونت انسانها نامناسب مى‏باشد. بعد از انقضاى حاكميت سلاطين مذكور اين سرزمين، بخشى از قلمرو فرمانروايى سلوكوس نيكاتور يكى از فرماندهان اسكندر به شمار مى‏رفت، كه وى نيز درسال 303 قبل از ميلاد مغلوب چاندراگوپتا شد و حاكميت اين خطه را به او واگذار نمود. سپس بخشى از تاريخ منطقه براى قرنها در هاله‏اى از ابهام و تاريكى فرو رفت و پنج قرن بعد از درگذشت حضرت مسيح(ع)، اين سرزمين به عنوان قسمتى از جهيزيه دخترشيرماه به بهرام گور (سالهاى 427 - 404) هديه داده شد.

زمانى كه لشكر مسلمانان تحت فرماندهى عبدالله در سال 643، مكران را فتح نمود، وى طى نامه‏اى به خليفه عمر وضعيت اقليمى منطقه را نامساعد و زمينهاى آن را باير اعلام كرد و بدين ترتيب بخشى از تاريخ منطقه مجدداً نمايان و آشكار گرديد. در اين زمان عربها يكى پس از ديگرى بر منطقه حكومت راندند و تمام جغرافى دانان عرب در آن عصرمانند:ابن حوقل، ابن خردادبه، الاستخرى و الادريسى چنين تشريح نموده‏اند كه: اكثر قسمتهاى منطقه، بيابانى بوده است. بر اساس يك افسانه محلى، محمدبن قاسم نيز در مسير حركت خود به سوى سند از اين منطقه عبور نموده است.

اگرچه مهاجمين مانند ديلميان، سلجوقيان، غزنويان، غوريان ، مغولان و پرتقاليها، منطقه را فتح نمودند، اما بيشتر، حكمرانان محلى همچون هوتيها، رندها، ملك‏ها، بليديهاو گچكى‏ها به دليل عدم تمايل مهاجمان خارجى به حضور دائمى در اين سرزمين، به فرمانروايى پرداختند. از بين حكمرانان اين منطقه دو گروه بليدى‏ها و گچكى‏ها حايز اهميت بيشترى مى‏باشند. بليديها همزمان با گسترش پيروان فرقه ذكرى، در منطقه قدرت و استحكام بيشترى گرفته و گفته مى‏شودكه اين حكمرانان با فرمانروايان مسقط نيز روابط خوبى داشته‏اند و وجه‏تسميه آنان نيز به نام زادگاه و محل سكونت آنان "بليده" مربوط مى‏باشد.

بليديها بيشتر از يك قرن و تاحدود سال 1740 ميلادى، براين سرزمين حكومت كرده و در سالهاى آخر فرمانروايى خود به دين اسلام گرويدند. فرقه ذكرى، بعدها به حمايت از فرمانروايى گچكى‏ها كه از نظر عقيده، با آنان هم كيش بودند، برخاستند. پس از استيلاى كامل بر منطقه، شاخه قديمى گچكى‏ها، پنجگور را اشغال و بر آن مسلط شدند. خصومت و اختلاف خانوادگى ميان گچكى‏ها باعث هجوم و حملات موفقيت‏آميز 9 گانه ميرنصيرخان اول گرديد كه در اين ميان پنجگورجزء اولين مقصد لشكركشى ايشان قرار داشت. گفته مى‏شود كه علت اصلى جنگهاى 9 گانهِ ميرنصيرخان اول عليه گچكى‏ها، خصومت مذهبى وى با ذكرى‏ها بود زيرا نصير خان خود به داشتن عقايد ضد ذكرى معروف بود. اين لشكركشى‏ها، سرانجام به تقسيم درآمدها، بين نصيرخان و گچكى‏ها منجر گرديد. ميرمحراب خان، جانشين ارشد ميرنصيرخان اول، فقيرمحمد بزنجو را به عنوان نائب خويش به منظور حفظ و ابقاى قدرت انتخاب نمود. ايشان بيش از 40 سال از سوى خان نيابت و نمايندگى ‏مى‏نمود. بعد از او اشخاص ذينفوذ محلى ديگرى به عنوان نواب خان منصوب گرديدند، زيرا، نواب غير محلى چندان مؤثر نبودند. حمايت خارجى و از هم پاشيدگى مردم بلوچ، به گچكى‏ها توانايى خوبى بخشيد، تا سرانجام آنها بر كل منطقه استيلا يافتند.

جنگ اول افغان و انگليس (39- 1838) توجه بريتانيا را به منطقه معطوف كرد. "ماژورگولد اسميت" در سال1861 از منطقه ديدن نمود و يك كارگزار سياسى از جانب انگليس در سال 1863 براى اداره منطقه گوادر منصوب گرديد.

در سال 1882 ميلادى ميرگاجيان، سردار پنجگور و نيز نائب خان قلات، به وسيله مير نوروز خان نوشيروانى رئيس خاران به قتل رسيد. اينگونه كينه‏هاى داخلى براى ساليان دراز ادامه يافت. در سال 1903 ميلادى از جانب انگليس يك معاون كارگزار سياسى براى اداره منطقه منصوب و به پنجگور اعزام گرديد. وى فرمانده سپاه مرزى مكران نيز بود و وظيفه داشت ضمن محدود كردن اختيارات و قدرت و حاكميت خان قلات نظم و امنيت را در مرزها تثبيت نمايد.

در جريان عصر استعمار، پنجگور تحت اداره و كنترل خان قلات باقى ماند، هرچند حكمرانان انگليسى نيز در مسايل منطقه‏اى داراى نفوذ و تأثير بودند.

پس از تجزيه شبه قاره هند به دوكشور مستقل، مكران نيز همراه با قلات، لسبيله و خاران در سال 1949 به ايالات متحده بلوچستان پيوست. مكران درماه اكتبر 1955 و بدنبال الحاق آن به پاكستان، به عنوان يكى از استانهاى پاكستان غربى شناخته شد. در اول ژوئيه 1970 ميلادى، زمانى كه نظام سياسى مركزى پاكستان منحل گرديد و بلوچستان به يك ايالت تبديل شد، مكران نيز يكى از 8 شهرستان آن محسوب مى‏شد. مكران در اول ژوئيه 1977 ميلادى، به عنوان يك فرماندارى كل مطرح گرديد كه به سه شهرستان  به نامهاى پنجگور، تربت (كه بعداً به كيچ تغيير نام داد) و گوادر تقسيم شد.

در طول حاكميت استعمار، پنجگور با دو آفت طبيعى مواجه گرديد: در سال 59- 1958 ميلادى ريزش باران شديد در طول يك هفته تمام، منجر به جارى شدن سيلاب قوى‏اى گرديد كه درختهاى خرما و ساير محصولات را كاملاً تخريب نمود و از بين برد. در سال 1960 ميلادى مرض وبا در روستاهاى بونستان و ايساى انتشار يافت كه به بهاى از بين رفتن زندگى صدها انسان منجر گرديد. اين دو روستا هنوز هم به علت عدم آب آشاميدنى بهداشتى اغلب به حادثه ناگهانى "وبا" گرفتار مى‏گردند.

دو نظرية مهم دربارة ريشه لغوى كلمه پنجگور وجود دارند. يكى اينكه اين كلمه مركب از دوكلمة بلوچى "پنچ" به معنى عدد پنج (5) و ديگرى "گور" است به معنى قبر. و بدين جهت آن را پنجگور مى‏گويند كه در اين جا پنج نفر اولياء و مقدسين دفن گرديده‏اند و اين كلمه در اصل پنچگور بوده كه بعداً به پنجگور تبديل گرديده است. برخى نيز چنين ادعا نموده‏اند كه كلمه اصلى آن پنچنور بوده است كه دلالت بر وجود همان پنج اولياء دارد. نظريه دوم بر چشم اندازهاى جغرافيايى تكيه داشته، اين چنين بيان مى‏دارد كه: آن كلمه تغييرشكل يافته پنجكور است كه "پنج" يعنى همان عدد پنج و "كور" به معناى نهر مى‏باشد و در آنجا پنج نهر جريان داشته است و بعداً به مرور ايام كلمه مذكور به پنجگور تبديل شده است. شايسته است در اينجا ياد آورى گردد كه با توجه به اينكه آنجا محل اسكان انسان نبوده، چگونه مى‏تواند به نام پنجكور اسم گذارى شده باشد.

مركز اين منطقه چتكان در مجاورت يازده روستا و در فاصله 304 كيلومترى ساحل درياچه "رخشان" تأسيس شده است.

از ميان موضوعات جالب باستان‏ شناسى مى‏توان به "قلات كهنه" اشاره نمود، جائى كه در مصالح ساختمانى آن تعداد كثيرى از آجرهاى پخته قرمز رنگ استفاده گرديده و در مورد آن نيز گفته‏اند كه به وسيله ايرانيان تخريب گرديده است، آرامگاه ملك آسا و ديگران كه با آجرهاى برّاق و لعاب دارى كه اشكال انسانها و حيوانات در آن منقوش مى‏باشد، سدّ باستانى "بندگيلر" و بقاياى قلعه نظامى نواب حبيب الله خانِ خاران در روستاى خدابادان نيز از آثار ديگر باستانى مى‏باشد. تعداد كثيرى معابد قديمى شامل "معبد شاه قلندر" و "پيرعمر" نيز در اين شهرستان وجود دارد. معبد شاه قلندر از آجر سفالى پخته ساخته شده است. بعضى از سفالهاى تزئينى آن حاوى اشكال انسانها و حيوانات است كه بر روى آنها           حك شده‏اند.

 

 

Cultural Center Consulate General of The Islamic Republic of Iran
 4-Main Gulbarg Road - Lahore - Pakistan
Tel: +92-42-99263358-60 Fax: +92-42-35711486 E-mail: Lahore.icro.ir@Gmail.com Web: http://Lahore.icro.ir

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 366
Visitorsofday : 80
Visitorsofpage : 1600230
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 2.4062

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت