جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
خانه فرهنگ لاهور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – لاهور

1396

تاريخچه روز بَسَنت (بهاران)

هر ساله، با فرا رسيدن ماه فوريه و نزديك شدن فصل بهار، در كشور هاي آسياي جنوبي بويژه هند و پاكستان، مراسمي تحت عنوان «روز بَسَنت» برگزار مي شود كه طي آن اهالي شهرها، اين روز را با هوا کردن بادبادكهاي گوناگون جشن مي گيرند.

در اصل، لغت "بسنت" از زبان سانسكريت گرفته شده كه معني آن بهار مي باشد و به علت شرايط اقليمي و آب و هوايي در ماه فوريه (اواخر بهمن ماه) فصل بهار در اين مناطق فرا مي رسد و دشت و  سبزه زارها با گلها و غنچه هاي وحشي، رنگين مي گردد و بر اساس يك سنت ديرينة هندوان، "روز بسنت"، گراميداشت فرا رسيدن فصل بهار مي باشد و در اين روز، مردم با پوشيدن لباسهاي زرد رنگ كه رنگ بهار و زندگي در فرهنگ و مذهب هندوان مي باشد و با ساز و آواز و رقص و هوا نمودن بادبادكها جشن مي گيرند.

لاهور در حال حاضر با جمعيتي بالغ بر12  ميليون نفر به عنوان برگزار كننده بزرگترين جشن "بسنت" در جهان معروف شده است. از اواسط فوريه كه تقريباً نيمه دوم بهمن ماه در ايران است، شهر لاهور ميزبان هزاران هزار نفر از ميهمانان داخلي و خارجي است كه براي برگزاري جشن "بسنت" به لاهور مي آيند. در روزهاي برگزاری "بسنت" كه حدوداً ١٠ تا ١٥ روز طول مي كشد نرخ اطاقها و پشت بامهاي ساختمانهای بلند ، مواد خوراكي و مواد آتش زا و ترقه، تا سه برابر افزايش مي يابد.

پس از اعلام ايام "بسنت" كه معمولاً همه ساله از سوي دولت اعلام مي شود، فروشگاههاي بادبادك، نخ، ترقه و فشفشه، مملو از افرادي مي شود كه براي پيش خريد و سفارش آنها ساعتها در صف مي ايستند و ميليونها روپيه را براي پيش خريد مواد درخواستی هزينه مي كنند.

از سوي ديگر دولت براي همراهي با مردم ميليونها روپيه برای چراغاني درختان، خيابانها و ايجاد فواره ها در مسيرهاي آبي شهر صرف مي كند.

برنامه "بسنت" از غروب آغاز مي شود و در اين شب تا صبح، تمامي مردم از كوچك و بزرگ، پير و جوان، زن و مرد بر روي پشت بامها رفته و تدارك انواع غذاها را ديده و به رقص و پايكوبي مي پردازند و موسيقي گوش مي دهند و بادبادك هوا مي كنند.

تاريخ شكل گيري اين روز و مراسم آن دقيقاً معلوم نيست امّا با توجه به سوابق تاريخي و مراسم مشترك "روز بسنت" بين هندوان هند تا بودائيان چين و ژاپن، پیشینه آنرا حدود سيصد سال قبل از ميلاد مي دانند. چيني ها هر ساله در روز 9 سپتامبر و ژاپني ها نيز در 5 سپتامبر مراسم مشابهي را برگزار مي نمايند.

پنجاب كه سرزمين اصلي، قلب منطقه شبه قاره و مهد تمدن هندوان بوده است، اصلي ترين  منطقه اي است كه سابقة تاريخي اين روز در آن بسيار طولاني مي باشد و اين روز يكي از اعياد و  جشن هاي فرهنگي و منطقه اي و تا حدّي مذهبي براي هندوان و پنجابي ها به شمار مي رود. تا پنجاه سال قبل، برپائي روز "بسنت" تنها به داخل شهر قديم لاهور كه بسيار پر جمعيت بود اختصاص داشت و افراد بسياري نيز شغل ثابتي را براي ساخت نخ، بادبادك و فروش آن داشتند. دكانها و مراكز فروش نخ و ساخت بادبادكهاي رنگارنگ و مختلف در محله هاي قديمي شهر متمركز گرديده بود و اقشار مختلف مردم از سلطان تا كارگر، مسلمان، هندو و سيك اين جشن را برپا مي كردند.

از آنجا كه در قديم، لاهور يكي از شهرهاي عمدة هندوان بود و فرهنگ و مذهب هندو در اين شهر جاري و حاكم بود، هندوها از كوچك و بزرگ، زن و مرد بطور دسته جمعي در اين مراسم شركت  مي نمودند و با ساز و آواز كه بخشي از فرائض مذهبي هندوهاست، بر فراز پشت بامهاي خود به رقص و پايكوبي مي پرداختند و بادبادك هاي خود را در آسمان به پرواز در مي آوردند.

اگرچه مسلمانان مي دانستند كه اين مراسم جزو فرهنگ هندوان است و آنرا حرام مي شمردند، با اين حال در اين روز، آنها نيز به اين سرگرمي مي پرداختند. چنانكه امروزه در شهر لاهور و ديگر شهرهاي عمده و كوچك و بزرگ، جائي كه ديگر اثري از هندو و فرهنگ آن نيست، اين مسلمانانند كه اين روز را جشن مي گيرند و بادبادك هوا مي كنند.

در هندوستان، در مدارس ابتدايي، داستان روز "بسنت" و بادبادك هوا كردن، جزئي از دروس تاريخ مي باشد. در زمانهاي قديم، مردم در محلة باغبانپورۀ لاهور جمع مي شدند و مردها لنگ هاي زرد و زنان ساري و يا پيراهن و شلوار زرد مي پوشيدند و اين مراسم را با شور و شوق هرچه تمامتر برگزار  مي نمودند.

شال زرد يا لباس زرد در اين ايام نشانه فرا رسيدن بهار است و ريشه آن در اين است كه:‌ در منطقه پنجاب به دليل موقعيت خاص كشاورزي كه دارد و همچنين روستاهاي بسيار زيادي كه در اين ايالت وجود دارد، در اول بهار در اطراف اين روستاها گلهاي زردي به نام (سَرسون)‌ به عمل مي آيند كه چند روز بيشتر عمر ندارند و شبيه گل لاله در ايران هستند. با اين تفاوت كه اينها زرد هستند و كشاورزان آنها را   مي كارند و در اين ايام در اطراف روستاها اين گل زرد مانند دريا موج مي زند و آمدن فصل بهار را نويد مي دهد.

مهاراجه رنجيت سينگ، هر ساله در اين روز، تعدادي از مجرمين را عفو مي نمود و به  خواسته هاي مردم بيش از زمانهاي ديگر رسيدگي مي كرد و بين مردم شيريني و غذا تقسيم مي نمود و خود در برپايي آن حضور   فعال داشت.

امروزه، اگرچه ديگر آن مراسم فرعي و نُقل، شيريني، شراب و پوشيدن لباس مخصوص اين روز؛ بطور گسترده رايج نيست اما اصل ماجرا هنوز به قوت خود باقي است. با گسترش تمدن شهري و شهرنشيني؛ هر ساله اين روز؛ تعدادي نيز قرباني مي گيرد. از آنجا كه قسمتي از نخ بسته شده به بادبادكها فلزي است، برخورد آن با كابل ها و سيم هاي برق، باعث برق گرفتگي و آتش سوزي مي شود و يا سقوط از بلندي و پشت بامها موجب مرگ تعدادي مي گردد. با اينكه هر ساله مسئولين سعي در محدود نمودن اين سرگرمي و بازي دارند و مقرراتي را جهت بادبادك بازي وضع مي كنند امّا هيچ تأثيري نداشته و روز بروز تعداد بادبادكها، نخ ها، بازيگران بادبادكها، قمار بازها و نهايتاً قربانيان بادبادك بازي افزوده مي شود و خسارات جاني و مالي فراواني را بر جاي مي گذارد.

طبق آمار یکی از این سالها، تعداد كشته شدگان و مجرومين اعلام شده ١٢ كشته و ٥٠٠ مجروح در شهر لاهور بوده و تنها در روز بسنت ٢٤٩٥ بار برق قسمتهاي مختلف شهر لاهور قطع گرديده است و همه ساله ميليونها روپيه بابت از تخریب وسائل و تاسيسات برقي شهر لاهور؛ به مردم و دولت خسارت وارد مي شود.

از سرگرمي هاي جنبي بادبادك بازي، شرط بندي براي بريدن نخ بادبادكها توسط رقبا مي باشد. به همين دليل، نخ هاي بادبادكها ، نخهاي مخصوصی است كه هنگام تهيه آن، خميري آغشته به خورده هاي شيشه را بر روي آن مي مالند تا در موقع رقابت بتوانند نخ هاي بادبادكهاي ديگر را پاره كنند. اين بازي اگرچه در روز "بسنت" به اوج خود مي رسد امّا هر روزه به ويژه روزهاي آخر هفته سرگرمي بسياري از افراد جوان تا بزرگسال مي باشد. امروزه در لاهور مغازه هاي فراواني يافت مي شود كه به كار ساخت و فروش بادبادك و نخ آن مشغول مي باشند و افراد زيادي از اين راه ارتزاق مي نمايند.

درخصوص برگزاری جشن نوروز در لاهور هم كه شباهت زیادی به جشنهاي ايران دارد و مخصوص شيعيان می باشد باید گفت؛ جشني است كه آنرا منتسب به مولاي متقيان حضرت علي(ع)‌ مي دانند كه در حقيقت همان جشن غدير خم است و معمولاً آنرا در ٢١ مارس برگزار مي كنند.

آنها معتقدند روزي كه حضرت محمد(ص) در يك اجتماع ١٢٤ هزار نفري از اصحاب خودشان، به حكم پروردگار، حديث معروف غدير را خواندند و حضرت امير را به جانشيني خود معرفي كردند، ٢١ مارس همزمان با ١٨ ذیحجه و مصادف با اول بهار بوده لذا در اين ايام خانه تكاني مي كنند و لباس نو   مي پوشند و خود، خانواده و خانه هايشان را با انواع صندل و بوهاي خوش مي آلايند و سفره اي در منازل خود پهن كرده و انواع شيريني و ميوه را در آن چيده و نذر حضرت اميرالمومنين علي(ع) مي كنند. در اين سفره يك كاسه پر ازآب را تدارك مي بينند و يك گل سرخ تازه را، در آن قرار مي دهند و در وقت سال تحويل كه در حقيقت آفتاب وارد برج حَمَل (فروردين) مي شود در آن گل و آب نگاه مـي كنند و  عقیده دارند زمانی که اين گل در آب به حركت در مي آيد دعا مستجاب مي شود و آنگاه این دعا را مي خوانند:

 

يَا مُقّـلب القُلوب وَالاَبصار

 

يا مُدبّـر اللـيـل وَالـنـّهـار

يا مـُحول الحَول وَالاَحـوال

 

حَوِّل حـالنا اِلي اَحسنِ الحال

 

در همين ارتباط در كتاب "تحفته العوام" نوشتۀ "سيد منظور حسين نقوي" كه در شبه قاره بسیار معروف است؛ آمده:

?    اول: نخستين باري كه خداوند به شعاع هاي خورشيد، دستور داد كه به زمين بتابد و نشان دهد كه زمين مي تواند از اين نعمت بزرگ استفاده كند، در اين روز (نوروز) بوده است.

?    دوم: زماني كه حضرت نوع(ع) با ياران خود به وسيلة كشتي نجات يافتند، هنوز كشتي روي آب بود كه خـداوند در اين روز به كشتي دستـور داد كه به كوه جودي فرو نشيند.

?    سوم: جنگ نهروان، يك جنگ سرنوشت سازی براي مسلمانان بود و حضرت علي(ع) در آن حرف اول را مي زد ، پیروزی حضرت علي‌(ع) بر دشمنان اسلام در این جنگ ، در این روز بوده است.

?    چهارم: ما مسلمانان اعتقاد داریم که حضرت ولی عصر (عج) در روز جمعه ظهور خواهند کرد و عده ای از مسلمانان نیز عقیده دارند که روز ظهور حضرت ولي عصر(عج) ، اين روز ( بسنت) می باشد.

 

Cultural Center Consulate General of The Islamic Republic of Iran

4-Main Gulbarg Road - Lahore - Pakistan

 

Tel: +92-42-99263358-60 Fax: +92-42-35711486 E-mail: Lahore.icro.ir@Gmail.com Web: http://Lahore.icro.ir

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 403
Visitorsofday : 50
Visitorsofpage : 1600200
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 2.7344

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت