سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
خانه فرهنگ لاهور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

رصد مطبوعات

 

  بولتن خبری، فرهنگی -اجتماعی

ایالت پنجاب

 

وابستگی فرهنگی، خانه فرهنگ

 

جمهوری اسلامی ایران - لاهور

 

 

فروردین ماه 1396

شماره :121

 

 

اخبار  شنبه پنجم فروردین ماه:

روزنامه انصاف:

·        عمران خان رئیس حزب تحریک انصاف گفت: پس از اعلام حکم پرونده افشاگری پاناما، موضوع قرارداد ال ان جی را به چالش خواهم کشید. عمران خان رئیس حزب تحریک انصاف طی گفتگو با رسانه‌ها در لاهور افزود: امیدواریم حکم پرونده افشاگری پاناما ظرف یک هفته آینده صادر شود، پس‌ از آن ما موضوع قرارداد ال ان جی دولت پاکستان با قطر را به دیوان عالی خواهیم کشید. زیرا دولت پیمانکاری پروژه دویست میلیارد روپیه را در بندر قاسم در کراچی بدون مزایده واگذار کرده است.

·        آصف علی زرداری رئیس حزب مردم گفت: دولت ایالت پنجاب خواه امنیت ما را تأمین بکند یا نکند، حزب مردم در ایالت پنجاب تجمعات و جلسات عمومی برگزار می‌کند. حزب مردم برای شرکت در انتخابات آتی آماده است و این حزب در آینده در پنجاب دولت تشکیل می‌دهد ولی به نظر من حزب مسلم لیگ نواز نمی‌خواهد که در کشور انتخابات برگزار شود.

·        شهباز شریف سروزیر ایالت پنجاب خطاب به هئیت دانشجویان دانشکده نظامی مستونگ (ایالت بلوچستان) در لاهور گفت: قدرت دفاعی ما قوی است و دشمن نمی‌تواند با نظر سوء به ما نگاه کند. ما باید با همکاری یکدیگر، همبستگی ملی خود را تقویت کنیم. اگر مشکلات قانونی بلوچستان حل می‌شد، رنجشی به وجود نمی‌آمد. چنانچه قبلاً روی بندرگوادر کار می‌شد، اکنون این بندر توسعه ‌یافته بود. دولت کنونی در ایالت بلوچستان طرح‌های توسعه ای به ارزش میلیاردها روپیه آغاز نموده است. چین به عنوان هدیه فرودگاه گوادر را بازسازی خواهد کرد.

روزنامه اکسپرس:

·        روز گذشته به مناسبت فرا رسیدن فصل بهار نمایشگاه هفت‌روزه گل  توسط شایسته پرویز ملک نماینده مجلس ملی و یکی از رهبران حزب مسلم لیگ نواز در پارک جیلانی در لاهور افتتاح شد . در این نمایشگاه بیش از یکصد نوع گل به نمایش گذاشته شده است.

·        در اجلاسی که به ریاست چودهری نثار وزیر کشور با حضور سفرای بیست‌وپنج کشور اسلامی از جمله: ایران، عربستان سعودی، ترکیه، مالزی، امارات متحده عربی، قطر، کویت، بوسنی و... در اسلام‌آباد برگزار گردید،  تصمیم گرفته شد؛ وزارت خارجه با در نظر گرفتن کلیه نکات قانونی؛ متنی حاوی دستورالعمل جامعی تهیه و به سفرای کشورهای اسلامی ارسال ‌کند و سفرا در این خصوص اعتماد کشورشان را جلب نمایند تا دستورالعمل آتی وضع گردد. درعین‌حال پیرامون موضوع آزرده‌خاطر شدن مسلمانان از موارد توهین‌آمیزی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود به سازمان کنفرانس اسلامی و جامعه عرب یادداشت رسمی ارسال خواهد شد. همچنین در این اجلاس تصمیم گرفته شد که پس ‌از اینکه کشورهای اسلامی در این راستا پاسخ خود را ارسال کنند، این موضوع در سازمان ملل  هم طرح شود.

·        چودهری شجاعت حسین رئیس حزب مسلم لیگ قائد اعظم طی گفتگو با رسانه‌ها گفت: ما به دیوان عالی پاکستان اعتماد کامل داریم و هر حکمی که در خصوص پرونده افشاگری پاناما صادر نماید را قبول خواهیم کرد زیرا  حکم دیوان عالی باعث نجات نظام سیاسی در کشور خواهد شد.

·        سراج الحق؛ امیر جماعت اسلامی پس از بازگشت از سفر عربستان سعودی در تجمع نماز جمعه در منصوره مرکز جماعت اسلامی در لاهور گفت: با لغو تعطیلی روز جمعه صدها هزار نفر علیرغم داشتن تمایل نمی‌توانند در نماز جمعه شرکت کنند که گناه آن بر گردن حکمرانان است. حمایت از سود بانکی و مخالفت با تعطیلی روز جمعه دو تصمیمی هستند که باعث ضرر و زیان در آخرت می‌شود ولی حکمرانان به جای اینکه از خدا بترسند، از خشنودی غرب راضی هستند. ملت باید تاوان تصمیم‌های نادرست و تبعیت محض حکمرانان از غرب را بپردازد. وی افزود: جماعت اسلامی در ماه آوریل علیه سود بانکی حرکت اعتراض‌آمیز سراسری در کشور راه‌اندازی می‌کند.

روزنامه نوای وقت:

·        گروههای مذهبی از قبیل جماعت الدعوه، جمعیت اهل حدیث،جماعت اسلامی، حرکت سنی، جمعیت علمای پاکستان و... علیه موارد توهین آمیز در رسانه‌های اجتماعی در سراسر پاکستان ازجمله لاهور؛ تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کرده و در تجمعات نماز جمعه علیه کسانی که موارد توهین‌آمیز در رسانه‌های اجتماعی بارگذاری می‌کنند، قطعنامه‌هایی صادر کرده و از دولت خواسته علیه این‌گونه عناصر به ‌شدت برخورد کند.

روزنامه دنیا:

·        وزارت امور داخلی ( ایالت پنجاب) تدابیر امنیتی برای وزرای ایالتی را بیش‌ازپیش تشدید نمود و آن‌ها را از پذیرش هرگونه هدیه منع کرد. همچنین به وزرای ایالتی تأکید نمود که در تجمعات عمومی و مراسم‌ گوناگون از ملاقات با افراد بیگانه خودداری کنند. درعین‌حال وزارت امور داخلی به پلیس تأکید نمود که گشت در اطراف منازل وزرای ایالتی را تامین کند و پلیس پس از تضمین کامل نهادهای قانون‌گذار؛ مسیر آمدوشد وزرای ایالتی را تعیین نماید.

اخبار یکشنبه ششم فروردین ماه:

روزنامه سی 42:

·        روز گذشته مراسم سه روزه عرس حضرت شاه عنایت قادری، آغاز گردید. تعداد زیادی از ارادتمندان وی از مناطق دور کشور در این مراسم شرکت کردند. حضرت شاه عنایت قادری در صف شخصیت هایی به شمار می رود که با استفاده از تبلیغ های اسلامی در منطقه شبه قاره پاک و هند، با بیدار کردن مردم آنها را به راه راست و اسلام حقیقی هدایت نمود.

روزنامه اکسپرس:

·        شهباز شریف سروزیر ایالت پنجاب طی مراسم افتتاح نخستین مرکز مبارزه با خشونت بر زنان در شهر مولتان گفت: دیوان عالی هر حکمی درباره پرونده افشاگری پاناما صادر کند، حزب مسلم لیگ نواز و ملت آن را خواهد پذیرفت.کسانی که فرصت خدمت به ملت را به دست آورده‌اند باید مورد رسیدگی قرار بگیرند. سروزیر ایالت پنجاب افزود همه به دیوان عالی احترام می‌گذارند. جامعه‌ای که در آن به قاضی و دادگاه احترام گذاشته نشود، هرگز پیشرفت نمی‌کند.

شهباز شریف سروزیر ایالت پنجاب اعلام نمود: دولت دفاتر سازمان مبارزه با خشونت بر زنان را در سایر بخش‌های این ایالت تأسیس می‌کند.

·        احسن اقبال وزیر طرح و برنامه دولت فدرال پاکستان گفت عمران خان رئیس حزب تحریک انصاف می‌خواهد نواز شریف نخست‌وزیر را از طریق دادگاه از زمامداری برکنار کند درحالی‌که مردم‌ نواز شریف را به‌عنوان نخست‌وزیر انتخاب کرده‌اند و فقط مردم حق‌دارند که نواز شریف نخست‌وزیر را برکنار سازند. وی افزود عمران خان رئیس حزب تحریک انصاف در همه انتخابات میان‌دوره‌ای حتی انتخابات میان‌دوره‌ای که در پیشاور برگزار شد، شکست‌خورده است. حزب تحریک انصاف در انتخابات آتی هم شکست خواهد خورد.

·        20 گروه مذهبی از جمله جمعیت علمای اسلام، جماعت اسلامی،جمعیت اهل حدیث، حرکت ملت جعفریه، شورای همبستگی ملی، شورای دفاع پاکستان و... از تصمیم اجلاس سفرای  25 کشور اسلامی که به ریاست چودهری نثار علی‌خان وزیر کشور پیرامون موضوع پخش و نشر موارد توهین‌آمیز در رسانه‌های اجتماعی در اسلام‌آباد برگزار شد، استقبال و از اعلامیه این اجلاس حمایت کامل خود را اعلام نمود. این گروهها طی بیانیه مشترک گفتند بیانیه نهایی سفرای کشورهای اسلامی علیه نشر موارد توهین‌آمیز در رسانه‌های اجتماعی، خواسته جهان اسلام است و سفرای کشورهای اسلامی ثابت کردند که امت اسلامی برای دفاع از ناموس رسالت محمدی(ص) متحد است.

روزنامه نوای وقت:

·        ثروت اعجاز قادری رئیس حرکت سنی (بریلوی) گفت: ما برای دفاع از مرزهای عقیدتی و جغرافیایی پاکستان از هرگونه فداکاری دریغ نخواهیم ورزید. کسانی که با ایدئولوژی استقلال پاکستان مخالفت می‌کنند، درصدد تحمیل کردن ایدئولوژی یهود و نصارا بر ما هستند. دولت باید برای صیانت ناموس رسالت محمدی(ص) نقش خود را ایفا نماید. وی افزود حرکت سنی پاکستان(بریلوی) با هر سیاست دولت که مخالف ایدئولوژی استقلال پاکستان باشد، مخالفت می‌کند.

اخبار دوشنبه هفتم فروردین ماه:

روزنامه سی 42:

·        پلیس روز گذشته طی عملیات جاری" رد الفساد" در پنجاب 77 نفر مظنون ازجمله 14 افغانی را بازداشت کرد.

روزنامه اکسپرس:

·        آصف زرداری رئیس گروه پارلمانی حزب مردم خطاب به اعضای و هواداران این حزب در لاهور گفت: اکنون ما آزاد هستیم و در انتخابات آتی هیچ گروهی با حزب مردم رقابت تنگاتنگی نخواهد کرد. من و بلاول و هر دو دخترم در انتخابات آتی کاندیدا می‌شوند. حزب مردم هیچ‌وقت در انتخابات شکست نخورده بلکه شکست بر آن تحمیل‌شده است. انتخابات سال 2017 مهندسی‌شده بود. ما برای حفظ شفافیت انتخابات آتی با گروه‌های همفکر هماهنگی می‌کنیم.

·        میان مقصود احمد؛ امیر جماعت اسلامی در ایالت پنجاب گفت : جماعت اسلامی در ماه آوریل برقراری تماس با مردم را آغاز می‌کند و به‌ وسیله این اقدام چهره‌ سیاستمداران تبهکار را آشکار و جوانان را با ایدئولوژی پاکستان آشنا می‌کند و پس‌ازآن مسئولیت را از دست تبهکاران گرفته و به افراد لایق و شایسته سپرده می‌شود. وی افزود دولت در کنترل‌گرانی هم ناکام شده است.

·        کنفرانس امنیت زیارتگاه‌های صوفیه به ریاست سید اقتدار حسین نقوی دبیر کل مجلس وحدت مسلمین در جنوب ایالت پنجاب و با حضور متولیان زیارتگاه‌های صوفیه در مولتان برگزار شد و تمامی شرکت‌کنندگان ضمن اعلام همبستگی با مجلس وحدت مسلمین به طور دسته جمعی از دولت خواستار اقدام مؤثر برای حفاظت از زیارتگاه‌های صوفیه، اجرای دقیق طرح اقدام ملی و گسترش محدوده عملیات " رد الفساد" در سراسر کشور شدند.

·        حامد رضا رئیس شورای اتحاد سنی: ژنرال راحیل شریف نباید فرماندهی ائتلاف نظامی کشورهای اسلامی را بگیرد. زیرا مجلس ملی با شرکت در این ائتلاف مخالفت کرده است. این ائتلاف بدون شرکت تمامی کشورهای اسلامی باعث ایجاد تفرقه در امت اسلامی می‌شود. همچنین اقدام دولت مبنی بر صدور مجوز برای او مغایر با مصوبه مجلس است. ائتلاف نظامی کشورها باید بر مبنای وحدت اسلامی تشکیل شود و شرکت سه کشور ایران، عراق و سوریه در این ائتلاف ضروری است. تشکیل ائتلاف نظامی بر اساس فرقه گرایی؛ توطئه دشمن است.

روزنامه انصاف:

·        رانا تنویر حسین وزیر تولیدات دفاعی و علوم و فناوری گفت:پاکستان به رهبری نخست‌وزیر به‌ سرعت پیشرفت می‌کند. با سیاست‌های اقتصادی دولت در15 سال آینده به‌صورت یک قدرت اقتصادی بزرگ بروز خواهد کرد. پس از چین، ترکیه، مالزی و روسیه 51 کشور جهان برای شرکت در طرح کریدور اقتصادی چین-پاکستان ابراز علاقه نموده‌اند.

·        روز گذشته شاخه زنان جماعت اسلامی به رهبری سمیعه راحیل قاضی یکی از رهبران جماعت اسلامی علیه حمله عوامل شرور به دانشجویان دختر در دانشگاه پنجاب، تظاهرات برگزار کرد. سمیعه راحیل قاضی گفت: عوامل شرور یک برنامه دانشجویان دختر که به مناسبت روز ملی پاکستان برگزارشده بود، را موردحمله قراردادند. دولت باید امنیت دانشجویان دختر را تضمین کند.

اخبار  سه شنبه هشتم فروردین ماه:

روزنامه سی 42:

·        رضا ربانی رئیس مجلس سنای پاکستان طی مراسم رونمایی کتاب خود در دانشگاه اف سی در لاهور گفت: هدف از تألیف این کتاب، آشنایی خوانندگان با قهرمانان ملی است. وی در پاسخ به سؤالی گفت: دیوان محاسبات مالی به جای از بین بردن فساد مالی، قانون مبارزه با فساد مالی را خدشه ‌دار کرده است. برای ریشه‌کنی فساد مالی از کشور؛ نیاز است که تصمیم‌های سختی گرفته شود.

روزنامه اکسپرس:

·        چودهری محمد سرور یکی از رهبران حزب تحریک انصاف: حکم پرونده افشاگری پاناما به شهرت حکمرانان ضربه سنگینی وارد خواهد کرد. محور سیاست عمران خان رئیس حزب تحریک انصاف، خدمت به طبقات زیردست است و حزب تحریک انصاف با هیچ گروه سیاسی وارد معامله نمی‌شود.

·        ژنرال ناصر جنجوعا مشاور نخست‌وزیر در امور امنیت ملی طی کنفرانس ملی یکی روزه که پیرامون موضوع"چالش‌های امنیتی برای پاکستان در اقیانوس هند" در اسلام‌آباد برگزار شد، گفت فرماندهی ژنرال(بازنشسته) راحیل شریف بر ائتلاف نظامی آل سعود باعث اتحاد امت اسلامی می‌شود. وی با استفاده از تجربیات خود برای خاتمه سوءتفاهم‌های موجود بین کشورهای اسلامی تلاش خواهد کرد و این امر به نفع کشورهای مخالف ازجمله ایران تمام خواهد شد. وی افزود ژنرال راحیل شریف ایران و عربستان سعودی را به یکدیگر نزدیک خواهد ساخت.

·        وزارت خارجه پاکستان در پی دریافت تقاضای کتبی سرکنسولگری ایران در لاهور دایر بر اینکه سه نفر به نام‌های سید عباس، بلال منیر و محمد عادل برای اخذ ویزای ایران تقاضا داده و طی مصاحبه اعتراف کردند که آن‌ها از مسیر ایران قصد سفر به آذربایجان دارند.  افراد مذکور پس از سؤالات کنسول ایران، گذرنامه‌های خود را در گیشه مصاحبه رها کرده و پا به فرار گذاشتند.  به همین سبب پلیس فدرال دستور تعقیب آنها را صادر نموده است.

·        محمود الرشید رئیس حزب اپوزیسیون در مجلس ایالت پنجاب گفت: هفته جاری که در آن احتمال می‌رود؛ حکم پرونده افشاگری پاناما صادر می‌شود، برای خانواده شریف ( نواز شریف نخست‌وزیر) بسیار سخت است. وی افزود هیچ‌یک از طرح‌های توسعه دولت ایالت پنجاب شفاف نیست و همچنین دولت ایالت پنجاب در کنترل‌گرانی صد در صد ناکام شده است.

روزنامه نئی بات:

·        پلیس طی عملیات بازرسی جاری علیه تروریست‌ها در ایالت پنجاب 40 نظر مظنون ازجمله 6 افغانی را بازداشت کرده است.

·        پلیس لاهور موفق به بازداشت تروریستی بنام " بخت عالم" که متعلق به ایالت خیبرپختونخوا است، شده است. دولت ایالت خیبرپختونخوا به منظور بازداشت او؛ جایزه یک‌میلیون روپیه ای اعلام کرده بود.

روزنامه نوای وقت:

·        دانشگاه‌های " شی هیزی " و "سنکیانگ نارمل" چین به ‌منظور تدریس زبان‌های اردو و فارسی جهت تأسیس دپارتمان مستقل اعلام آمادگی کردند.در فصل تابستان سال جاری ثبت‌نام دانشجویانی که متقاضی یادگیری این دو زبان هستند، آغاز خواهد شد.

·        در پی تصادف قطار مسافربری" شالیمار اکسپرس" با نفت‌کش در منطقه " هرن مینار" واقع در شهر شیخوپوره راننده و کمک راننده کشته و 11 نفر زخمی  شدند دراین حال موتور و  5 واگن قطار نیز دچار آتش‌سوزی شدند.

·        محمد پرویز ملک نماینده مجلس ملی و رئیس حزب مسلم لیگ نواز در لاهور گفت: رانت خواران اقتصادی کشور یک‌بار دیگر فعال‌شده‌اند. علی‌بابا و چهل دزد( اشاره به آصف علی زرداری رئیس‌جمهور سابق و سایر اعضای حزب مردم) که ثروت‌های ملی را به غارت برده‌اند، بار یکدیگر متحد می‌شوند ولی این بار ملت آن‌ها را با شکست ذلت‌بار روبرو خواهد ساخت.

·        مقامات سرویس‌های مخفی تأکید کردند تدابیر امنیتی مسیرها آمدوشد سروزیر بیش‌ازپیش تشدید گردد. سرویس‌های مخفی طی گزارشی که دراین‌باره تهیه‌کرده‌اند، گفته‌اند که در مسیرهای رفت و آمد سروزیر ایالت پنجاب هم‌زمان با مستقر کردن نیروهای اضافی، موانع موقت ایجاد می‌شود اما این اقدامات امنیت کامل را تأمین نمی‌کنند و امکان دارد خودرویی با از بین بردن حصار و موانع امنیتی، سروزیر ایالت پنجاب را مورد هدف تروریستی قرار دهد لذا پیشنهاد می‌شود که تدابیر امنیتی مسیرهای آمدوشد سروزیر ایالت پنجاب بیش‌ازپیش تشدید یابد.

·        صاحب زاده حامد رضا رئیس شورای اتحاد سنی گفت حکم پرونده افشاگری پاناما باعث ایجاد تغییر و تحول در عرصه سیاسی کشور می‌شود. طبقه اشراف، سیاست و دموکراسی را به گروگان گرفته است. نظام استعماری جلوی توسعه و پیشرفت ملت و کشور را گرفته است. همه احزاب سیاسی باید برای ایجاد تغییر و تحول در سیستم انتخابات، دولت را تحت‌فشار قرار دهند.

روزنامه انصاف:

·        پلیس بحرین ضمن خنثی‌سازی یک توطئه تروریستی، چندین تروریست را بازداشت نمود. به گفته عرب تی وی، پلیس " منامه" طی بیانیه‌ای گفت: یک گروه تروریستی خطرناک برای حمله تروریستی و کشتار هدفمند شخصیت‌های مهم برنامه‌ریزی می‌کرد ولی پلیس قبل از اجرایی شدن این برنامه، آن‌ها را بازداشت کرده است. طی بیانیه‌ای که از سوی وزارت کشور ( بحرین) صادرشده گفته‌شده که تروریست‌ها از حمایت ایران برخوردار بوده و آن‌ها از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران آموزش نظامی کسب کرده‌اند.

اخبار چهار شنبه نهم فروردین ماه:

روزنامه اکسپرس:

·        پلیس و تکاوران طی عملیات" رد الفساد" در سراسر ایالت پنجاب یکصد نفر مظنون از جمله سه افغانی را بازداشت کردند. در عین حال سرویس های مخفی طی عملیاتی در شهر سیالکوت (پنجاب) دو عضو گروه های غیر قانونی به نام های " گلفام خان" و " عثمان انصر" را بازداشت و از آنها سلاح و چاشنی کشف کردند.

·        سید منصور علی شاه رئیس دادگاه عالی لاهور در پی دادخواست شاکی سانحه مادل تاون(درگیری پلیس با اعضا و هواداران حزب تحریک عوامی در منطقه مادل تاون در لاهور) جهت احضار نخست وزیر و سروزیر ایالت پنجاب دربرابر دادگاه، هیات کلیه قضات دادگاه عالی لاهور را تشکیل داده است. جواد حامد مدیر کل موسسه منهاج القرآن در این دادخواست نوشته: شواهدی که در این پرونده علیه افسران پلیس مسئول تهیه شده، دقیقا همانند شواهدی که بر علیه نخست وزیر و سروزیر ایالت پنجاب و شخصیت های دیگر تهیه شده می باشد ولی دادگاه آنها را احضار ننموده است.

روزنامه انصاف:

·        عابد شیر علی وزیر مشاور وزارت آب و برق پاکستان گفت: دوران خاموشی برق در طول تابستان 3 الی 4 ساعت در روز خواهد بود در حالی که در ماه مبارک رمضان این دوران بسیار کمتر خواهد شد. وی افزود خاموشی برق فقط در مناطقی باقی می ماند که مصرف کنندگان در آنجا برق دزدی می کنند.

روزنامه نوای وقت:

·        حسن روحانی رئیس جمهور ایران طی ملاقات با همتای روسی خود گفت: برای ثبات در منطقه و در جنگ علیه تروریسم با همکاری روسیه فعالیت می کنیم. روابط ما علیه منافع هیچ کشور سومی نیست. روابط دوجانبه وارد مرحله جدید شده است. رئیس جمهور روسیه هم گفت: روسیه و ایران برای حل مسائل جهانی و مشکلات بزرگ، به طور موثر تلاش می کنند.

همچنین در این هنگام، برای همکاری در حوزه های انرژی، سیاسی، اقتصادی، قضایی و فرهنگ، 14 یادداشت تفاهم امضا شد.

در این ملاقات در خصوص سرمایه گذاری مشترک و انتقال فناوری تبادل نظر شد. به گزارش خبرگزاری خارجی، ایران و روسیه برای ادامه تلاش جهت ایجاد ثبات در بازار جهانی توافق کردند.

·        صادق علی فرمانده ارشد ارتش در لاهور به منظور بررسی عملکرد گروههای سرشماری جمعیت، روز گذشته از دفتر مرکزی سرشماری در لاهور بازدید کرد. مسئولین ذیربط گزارش کامل عملکرد سرشماری جمعیت را به وی ارائه دادند، سپس فرمانده ارشد ارتش طی بازدید از مناطق مختلف لاهور با تیم های سرشماری و عموم مردم ملاقات کرد.

·        شاه محمد اویس نورانی دبیر کل حزب جمعیت علمای پاکستان شاخه نورانی طی کنوانسیون اعضا و هواداران این حزب که در " مرکز همدرد " در لاهور برگزار شد، گفت: این حزب در انتخابات آتی فعالانه شرکت خواهد کرد. این حزب دوستداران اسلام و پاکستان را با یکدیگر متحد خواهد کرد.وی عملیات" رد الفساد" را تضمین کننده آینده روشن پاکستان توصیف کرد.

·        پلیس لاهور، این شهر را از نابودی بزرگ نجات داد. پلیس لاهور طی عملیاتی در منطقه شاهدره واقع در حومه لاهور مقادیر بسیار زیادی سلاح که جهت فروش غیر قانونی از پیشاور به این شهر قاچاق شده بود را کشف و قاچاقچی مذکور را بازداشت کرد.

·         

·        چودهری عبدالغفور مدیر کل سازمان توسعه جهانگردی پاکستان گفت: عمران خان رئیس حزب تحریک انصاف مزدور یهودیان در پاکستان است. اکنون زمان آن رسیده است که ملت از راحیل شریف فرمانده سابق ارتش پاکستان برای برعهده گرفتن فرماندهی نظامی جهان اسلام قدردانی کند. عمران خان رئیس حزب تحریک انصاف می خواهد علیه این تصمیم به دادگاه مراجعه کند. وی هرگز خواهان توسعه و پیشرفت پاکستان نیست.

روزنامه نئی بات:

·        ملک محمد رفیق رجوانا استاندار ایالت پنجاب  طی هفتمین مراسم اهدای مدارک پایان دوره تحصیلی در دانشگاه پزشکی " کینگ ادوارد" در لاهور گفت: نسل نوجوان ما دارای استعداد های زیادی است و اراده و توان آنها تضمین کننده آینده روشن پاکستان است. اکنون کشور بیش از پیش به جوانان تحصیل کرده، مسئولیت شناس و دوستدار کشور نیاز دارد.

·        قاضی منصور علی شاه رئیس دادگاه عالی لاهور طی گفتگو با خبرنگاران گفت قضاتی که دارای شهرت خوب نیستند، نمی توانند در دادگاه حاضر شوند. نظام دادگاهی ما اکنون دچار تناقض آشکار است لذا ما باید نظام قضایی را تغییر دهیم.

اخبار پنجشنبه دهم فروردین ماه:

روزنامه سی 42:

·        دانشگاه پنجاب فعالیت گروههای دانشجویی سیاسی، مذهبی و نژادی را ممنوع اعلام کرد. همچنین دانشگاه، گروههای دانشجویی را از دعوت رهبران سیاسی و مذهبی در برنامه های خود منع کرد. نیز دانشگاه اعلام نمود با گروههای دانشجویی که در شعار نویسی و نصب پوستر و بنرهای جنجال برانگیز دست داشته باشند، برخورد شدیدی خواهد شد.

در عین حال دانشگاه از والدین دانشجویانی که در دانشگاه پنجاب مشغول به کسب آموزش هستند، تعهدنامه محضری خواهند گرفت که در آن والدین تضمین خواهند کرد که فرزندانشان در طول تحصیلات در این دانشگاه در فعالیت های سیاسی، مذهبی و نژادی در دانشگاه شرکت نخواهند کرد.

روزنامه اکسپرس:

·        در منطقه کنجاه واقع در شهر گجرات(پنجاب) 5 تروریست متعلق به گروههای غیر قانونی طی درگیری با سازمان مبارزه با تروریسم کشته و سه تروریست دیگر موفق به فرار شدند. سازمان مبارزه با تروریسم از این تروریست ها مقادیر بسیار زیادی سلاح و مواد منفجره کشف کرد. تروریست ها درصدد بودند که در شهرهای گجرات و کهاریان اماکن حساس را مورد هدف خود قرار دهند.

·        سراج الحق امیر جماعت اسلامی گفت: امیدواریم که در پی حکم دیوان عالی درخصوص پرونده افشاگری پاناما، جلو فساد مالی در کشور گرفته شود و کشور وارد مرحله جدیدی گردد. وی افزود در پاکستان اوضاع صنایع و حوزه کشاورزی وخیم می باشد و کارگران و کشاورزان دچار فقر و تنگدستی شده اند. فقر و تروریسم در سراسر کشور حاکم شده ولی حکمرانان نسبت به آن بی اعتنا می باشند. لذا برای تبدیل کردن پاکستان به یک کشور اسلامی و توسعه یافته، ضروری است که مردم وارد صحنه شده و حرکتی مانند حرکت استقلال پاکستان در سراسر کشور راه اندازی کنند.

·        ملک محمد رفیق رجوانا استاندار ایالت پنجاب طی پنجمین مراسم اهدای مدارک پایان تحصیلی در دانشگاه سرگودها گفت: نوجوانان پاکستان به ویژه دانشجویان اعم از دختران و پسران باید تفکر و روشی اتخاذ کنند که همزمان با نجات کشور از مشکلات، باعث سربلندی پاکستان در سطح بین المللی شود.

·        ساجد میر رئیس گروه جمعیت مرکزی اهل حدیث گفت: فرماندهی ائتلاف نظامی توسط راحیل شریف فرمانده سابق ارتش، افتخاری برای پاکستان محسوب می شود. دادن اجازه به راحیل شریف توسط دولت پاکستان بنا به درخواست عربستان سعودی خوشایند است. کسانی که اکنون با فرماندهی ائتلاف نظامی توسط راحیل شریف مخالفت می کنند، در گذشته چاپلوس راحیل شریف بودند.

روزنامه دنیا:

·        شرکت مدیریت زباله در لاهور طرح تولید برق از زباله را تهیه کرد. بلال مصطفی مدیر کل این شرکت گفت: بر اساس این طرح، در منطقه" لکهودیر" واقع در حومه لاهور نیروگاه تولید برق 40 مگاوات با زباله تاسیس خواهیم کرد و بدین منظور شرکت مدیریت زباله - لاهور روزانه 2 هزار تن زباله به این نیروگاه می‌دهد.

روزنامه نوای وقت:

·        20 گروه مذهبی از قبیل جمعیت علمای اسلام، جماعت اسلامی،جمعیت اهل حدیث، حرکت ملت جعفریه، شورای همبستگی ملی، شورای دفاع پاکستان و... طی بیانیه مشترک از دولت خواستند که در خصوص نشر موارد توهین آمیز در رسانه های اجتماعی، سفیر آمریکا را احضار و اعتراض خود را نسبت به این اقدام به ثبت برساند زیرا هیچ قدرتی والاتر از احترام و ناموس رسالت محمدی(ص) نیست.

روزنامه نئی بات:

·        عملیات " رد الفساد" علیه تروریست ها در سراسر پاکستان ادامه دارد. نیروهای امنیتی و پلیس روز گذشته طی عملیات بازرسی جاری در شهرهای مختلف کشور 9 تروریست از جمله 256 نفر مظنون را بازداشت و از آنها مقادیر بسیار زیادی سلاح کشف کردند.

اخبار  جمعه یازدهم فروردین ماه:

روزنامه اکسپرس:

·        شهباز شریف سروزیر ایالت پنجاب به مناسبت آغاز عملیات ثبت‌نام کودکان در مدارس دولتی، طی سخنرانی خود گفت: اکنون هیچ کودک و نوجوانی از آموزش محروم نخواهد ماند. دولت ثبت‌نام کودکان در مدارس دولتی را قطعی خواهد ساخت. وی افزود پروژه احداث کارخانه تولید برق در ساهیوال به‌سرعت تکمیل می‌شود. دولت ایالت پنجاب ضمن خرید گندم؛ از منافع کشاورزان دفاع خواهد کرد.

گروه‌هایی مانند حزب تحریک انصاف فقط برای رونق بخشیدن به مغازه سیاسی خود دولت را موردانتقاد قرار داده‌اند.

·        پلیس و تکاوران طی عملیات"رد الفساد" در کشور 93 نفر مظنون ازجمله 22 افغانی را بازداشت کردند.

·        با آغاز فصل گرما، دیو خاموشی برق از کنترل خارج شد و دوران خاموشی برق در شهرهای پنجاب به 12 الی 15 ساعت رسیده است. روز گذشته مردم در شهرهای قصور، جهلم، نارووال و... علیه خاموشی طولانی برق تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

به گزارش روزنامه اردوزبان نوای وقت، مقامات وزارت آب و برق گفتند: در ماه آوریل مقدار آب در سدهای تربیلا و منگلا به حد عادی خواهد رسید و در پی آن امکان کاهش دوران خاموشی برق در کشور وجود دارد.

·        نعیم الدین خان رئیس بانک پنجاب گفت: بانک پنجاب در سال مالی 2016 سود 8 میلیارد روپیه ای به دست آورده و درنتیجه آن موجودی‌های این بانک از 2/545 میلیارد روپیه افزایش‌یافته است و این بانک تصمیم به تأسیس یکصد شعبه دیگر گرفته است.

روزنامه دنیا:

·        قمر زمان کائره رئیس حزب مردم در بخش مرکزی ایالت پنجاب: دولت قبل از انتخابات به تقلب پرداخته است زیرا در آستانه انتخابات، طرح‌های توسعه را اعلام کرده است لذا دادگاه‌ها باید در این امر مداخله کنند. عمران خان رئیس حزب تحریک انصاف خیال می‌کرد که حزب مردم در پنجاب صحنه را خالی کرده و او به‌تنهایی با حزب مسلم لیگ نواز رقابت خواهد کرد.

روزنامه نوای وقت:

·        سراج الحق امیر جماعت اسلامی خطاب به شرکت‌کنندگان مسابقه جهانی قرائت قرآن در " منصوره" مرکز جماعت اسلامی در لاهور گفت: فقط قرآن تضمین‌کننده صلح جهانی است. حکمرانان بجای ترسیدن از استکبار جهانی، اگر خشیت الهی اتخاذ کرده و حاکمیت قانون اساسی را در کشور برقرار سازند،پاکستان از خطر نجات‌یافته و در مسیر توسعه و پیشرفت گامزن خواهد شد.جماعت اسلامی برای اجرای نظام عادلانه قرآن در کشور تلاش می‌کند لذا ملت باید با ما همکاری کند.

روزنامه نئی بات:

·        صاحبزاده حامد رضا رئیس شورای اتحاد سنی گفت: قدرت‌های استکباری درصدد ایجاد درگیری بین شیعه و سنی هستند ولی ما اجازه نمی‌دهیم این توطئه استکبار به کرسی بنشیند. ما اجازه نمی‌دهیم پاکستان به سوریه و عراق تبدیل شود.

وی افزود به‌زودی علیه حزب مسلم لیگ نواز ائتلاف گسترده‌ای تشکیل خواهد شد. صدور حکم پرونده افشاگری پاناما بر اساس عدالت، امتحانی برای دیوان عالی و قوه قضائیه محسوب می‌شود.

روزنامه انصاف:

·        به گفته عرب تی وی،در بیست و هشتمین نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب ضمن نکوهش مداخله ایران در کشورهای عرب، بر حل مسئله یمن،سوریه و فلسطین تأکید شد. دبیر کل اتحادیه عرب، طی جلسه پایانی نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب مداخله ایران در کشورهای عرب را رد کرد.

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 317
Visitorsofday : 150
Visitorsofpage : 1599008
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.3281

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت