جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧ صفحه اصلی|آرشیو اخبار|مقالات پژوھشی|فارسي|اردو
 
صفحه اصلی|مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
خانه فرهنگ لاهور
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران – لاهور

1396


 

"بَسَنت" خونین رنگ

 

می گویند : امروز ، بهارِ "بَسَنت" است ، روزِ خوش بودن است ، مگر کجا است این بهار؟ چگونه خوش باشیم. مرگ بر شاهراه های زندگی چیره شده است. نخهای تیز و بُرّنده در خیابان ها و کوچه های شهر ، گردنها را می زند. خبر نداریم ، شبی که گذشت "بَسَنت" چراغ چند خانه را خاموش

کرد. نمی دانیم چندین چشم ، تیرگی را با خود فرو برد و آگاه نیستیم ، چندین کودک به دست مرگ سپرده شدند.     خدایا ، امسال چگونه بهاری فرا رسیده است؟

فصل بهار ، فصل گل ها است. درختان باغ ها شکوفه می زنند و غنچه گل ها باز می شوند. بهار ، فصل خوش است و خوشی ، زندگی ساز است ولی اکنون ، هر سال "بسنت" به گونه ای می آید که ، زندگی و خوشی را از دست بهار می گیرد و درد و غم و پشیمانی را از خود به جا می گذارد.

اگرچه "بسنت" را یک "رسم" می شماریم امّا این روزها به چنان رسم خونخواری بدل شده است که بیشتر ، افرادی را شکار می کند که اصلاً تمایلی به شرکت در این مراسم (بسنت) را ندارند. به طور اتفاقی نخ برنده ای از سوئی سر می رسد و شاهرگ گردن رانندۀ موتور سیکلت یا دو چرخه سواری را قطع می کند و یا از سویی یک نخ سیمی سرگردان، کودک معصومی را به خون آغشته می سازد. خانه ای ویران می شود و خانواده ای نابود می گردد ، صدای گریه بازماندگان، سینۀ هر شنونده ای را می شکافد و چقدر جای تأسف است که تا کنون دست گیرندگان نخ های مرگبار، هرگز گرفتار دست قانون نشده است. گویا خونِ خاک نشینان با خاک آمیخته و روزیِ خاک گردیده باشد.

نه مدعی، نه شاهدی، حسابها نیز تسویه شده است

 

این خون خاک نشینان بود که روزیِ خاک شده است

نباید فراموش شود که دادگاه عالی کشور پاکستان در ۲۵ اکتبر طی یک اقدام خود جوش و شجاعانه ، بازیِ خونینِ بادبادک را در سراسر کشور ممنوع اعلام کرد و حتی درخواست "ملک محمد قیوم" ، رییس انجمن بادبادک بازی ، وکیل معروف و رییس انجمن وکلای دادگاه عالی ، مبنی بر اجازۀ موقت برای بادبادک بازی ، بادبادک سازی و نخ سازی ویژۀ بادبادک بازی را نیز رد کرد و مردم از این دستور دادگاه عالی ، نفس راحتی کشیدند.

در اینجا ذکر این مطلب بسیار ضروری به نظر می رسد که مدتی قبل ، سر وزیر ایالت پنجاب ، به دنبال اعتراض شدید مردمی ، درست کردن بادبادک و ساختن هرگونه نخ مخصوص آنرا تحریم کرد و مردم نه تنها از این اقدام وی ، بسیار قدردانی کردند بلکه  با اهمیت بودن و حساسیت خواستۀ خود مبنی بر تحریم اینگونه اعمال را به نمایش گذاشتند. (در حالیکه در آن موقع نیز گفته شد : توسط دولت، یکی از درهای رزق و روزی مردم بسته شد، قاضی خلیل یکی از اعضای هئیت قضات دادگاه عالی در پاسخ به این اعتراض گفت : روزی بسیاری از افراد جامعه به فروش مواد مخدر وابسته است و این موجب آن نخواهد شد که به این شغل جنبه قانونی بخشیده شود.)

این مطلب بسیار مهم است که : موقع نزدیک شدن فصل بهار و فرا رسیدن مراسم "بسنت" جهت لغو این تحریم ، فشار بر دولت ایالت پنجاب تشدید می شود و این فشارها منجر به این شد که دولت در فصل بهار ، برای یک ماه این تحریم را لغو کرد و به این ترتیب، مراسم "بسنت" در سال گذشته در لاهور برگزار شد و رییس جمهور، همراه با همسرش به طور ویژه در آن شرکت کرد و طبق اظهار همراهان وی، رییس جمهور از شرکت در مراسم "بسنت" بسیار خرسند بوده است.

اکثراً گمان می کردند، اکنون که دادگاه عالی در این امر دخالت کرده و بادبادک بازی را تحریم نموده است، حتماً به آن عمل خواهد شد لیکن متأسفانه اینگونه نشد.

بنده در مقالۀ منتشره در ۱۸دسامبر احتمال داده بودم که: در وقت فرا رسیدن "بسنت" تحت عنوان "جشن بهاران" خطر لغو تحریم بادبادک بازی تشدید خواهد شد. زیرا نور نیمه شب "بسنت" با طبعِ روشنِ حکومت، بسیار سازگار است. لذا همانطور شد که احتمال می رفت. یعنی دولت برای برگزاری مراسم "بسنت" موقتاً و برای مدت محدودی ، پس از کسب مجوز از دادگاه عالی کشور ، طی دستوری این تحریم را لغو کرد. البته استفاده از نخهای سیمی شیشه ای شامل این مجوز نبود و دولت پنجاب نیز برای به کارگیری آن درخواستی ارائه نکرده بود.

بسنتِ امروزی نتیجۀ تلاشهای دولت است. سروزیر ایالت پنجاب در مصاحبه ای تصریح کرد: به نام بادبادک بازی ، بریدن گلوی رهگذران ، به هیچ وجه قابل تحمل نخواهد بود. اگر سروزیر این تصمیم را گرفته است، باید برای آسیب دیدگان از بادبادک بازی ، شرط انصاف را فراهم سازد و نسبت به جبران خسارتهای آنان اقدام نماید و لازم است بر علیه کسانی که به دست آنان ، افراد کثیری به هلاکت رسیده اند ، در دادگاه پرونده تشکیل و آنها را در بازداشت نگاه دارد تا حکم قطعی در مورد آنان صادر گردد. تنها در این صورت است که می توان به فریاد خسارت دیدگان از بادبادک بازی، پاسخ مثبت داد و در اقدام فوری بعدی باید، دیگر مسئولین را نیز به این امر قانع کرد که در حال حاضر بادبادک بازی فقط یک تفریح نیست بلکه به یک عمل خرابکارانه و مجرمانه تبدیل شده است و نفع مردم در آن است که همگی از حکم صادره دادگاه عالی مبنی بر تحریم بادبادک بازی تبعیت نمایند. دولت و حزب حاکم ، یقین داشته باشند که با این اقدام خود ، نه تنها به شخصیت ایشان و میزان حمایت مردمی آنان لطمه ای وارد نخواهد شد بلکه برعکس شاید نزد مردم آبرومندتر و از حمایت بیشتر آنها برخوردار گردند.

 


Cultural Center Consulate General of The Islamic Republic of Iran

4 -Main Gulbarg Road - Lahore - Pakistan

Tel: +92-42-99263358-60 Fax: +92-42-35711486 E-mail: Lahore.icro.ir@Gmail.com Web: http://Lahore.icro.ir


جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
فارسی داخلہ 2018

اسلامک سکولز

معرفی سعدی آموزش

یازدھمین جشنوارہ رسانہ ھای دیجیتال

جایزه جهانی اربعین

اسلام کمیکز

فراخوان اعظای نشان سعدی و اقبال

ھمائش حلال

مذہبی تعلم مصطفیٰ یونیورسٹی

داخلہ دانشگاہ یزد

دانشگاہ تہران

دانشگاہ الزھرا (س)

کتابخانہ دیجیتال سازمان

نامہ رہبر معظم بہ نوجوانان غربی

اوقات شرعی

سایت رایزنی فرہنگی

Ashnayi ba lahore

darbarha

majala 23,1391

libraries

kfpics

live ziaraat

Imam Khumeini

dafter Khamnaee

akhbaraat

farsi link

تبریز 2018
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 328
Visitorsofday : 77
Visitorsofpage : 1600227
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 1.6719

مقالات پژوھشی|صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت