چاپ        ارسال به دوست

دکتر اقبال ثاقب استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور به دلیل عارضه قلبی چشم از جهان فرو بست

                                                                          بازگشت همه به سوی خداست
                                            سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز                مرده آن است که نامش به نکویی نبرند

عروج ملکوتی انسانی فرهیخته، وارسته و فرزانه، مرحوم دکتر « محمد اقبال ثاقب» استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی، رئیس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور، جامعه ایالت پنجاب، خانواده بزرگ دانشگاهیان، بویژه دانشگاه جی سی لاهور را به سوگ نشاند.  
دلبستگی و تعلق خاطر آن استاد گرانمایه به پرورش علمی و اخلاقی جوانان این مرز و بوم،تلاش برای شکوفایی و بالندگی استعدادهای بالقوه فرزندان برومند وطن ،خدمات ارزنده آن  بزرگ مرد درحفظ و گسترش زبان و ادبیات فارسی در سرزمین پاکان، در کنار سخت کوشی، آزادگی و عزّت نفس، او را نه تنها به مثابه یک استاد فرهیخته، بلکه به عنوان اسطوره ای بی تا  جاودانه ساخت. بی شک التیام فقدان جانسوز آن استاد وارسته جز با رضایت بر مشیّت الهی میسّر نخواهد بود. به امید برافراشته ماندن پرچم خدمات و افتخاراتش از سوی رهپویان و دانشجویان. بدینوسیله کارکنان نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور، ضمن عرض هم دردی، فقدان مرحوم مغفور را به خانواده گرانقدرشان، جامعه علمی پاکستان، اساتید دانشگاه ها، بویژه جامعه دانشگاه جی. سی. لاهور تسلیت عرض نموده، رحمت و مغفرت جاودان را برای آن مرحوم و صبر و شکیبائی را برای بازماندگان ایشان از درگاه خداوند منّان مسئلت دارد.

سوابق تحصیلی:

      دکتر محمد اقبال ثاقب در سال 1960میلادی در شهرستان کهولن پتوکی، درحومه لاهور دیده به جهان گشود. آموزش ابتدائی و متوسطه را در شهر خود به پایان برد. در سال 1983م. در رشته علوم اجتماعی (زبان فارسی و اقتصاد) از دانشگاه دولتی پنجاب لاهور مدرک کارشناسی دریافت کرد. در سال 1986م. علاوه بر تحصیلات دانشگاهی در رشته زبان فارسی، بواسطه علاقمندی و استعداد خود، مدرک کارشناسی رشته حقوق را نیز از دانشگاه پنجاب دریافت کرد. با توجه به ذوق و علاقه فراوان خود به زبان و ادبیات فارسی، در سال 1989م. در رشته زبان و ادبیات فارسی، از دانشگاه پنجاب لاهور فارغ التحصیل گردید. در ادامه تکمیل مراتب علم و دانش خود، طی پذیرش بورسیه ای توسط کشور جمهوری اسلامی ایران، در سال 1995م. در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه تهران پذیرفته شده و در سال 1998م. مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی را از دانشگاه تهران اخذ کرد. موضوع رساله دکترای دکتر اقبال ثاقب «شیخ سعدی و تاثیر افکار وی بر ادبیات شبه قاره» بود.

سوابق علمی و آموزشی:

     زنده یاد استاد دکتر ثاقب، با تایید و دستور سازمان آموزش عالی پاکستان، به عنوان عضو هیئت علمی در دانشگاههای: جی. سی لاهور- دانشگاه دولتی بانوان لاهور- دانشگاه دولتی پنجاب لاهور و دانشگاه دولتی اسلامیه بهاولپور به تدریس زبان و ادبیات فارسی پرداخت. وی آموزش زبان و ادبیات فارسی را طی سال 2002 میلادی در دانشگاه کالج دولتی جی سی لاهور موسوم به جی.سی «GCLU» آغاز کرده و طی سال های 2005 الی 2012 میلادی ریاست بخش فارسی دانشگاه مذکور را بعهده داشت. در طول خدمات با ارزش و صادقانه، استاد راهنمای بیش از 25 تن از دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی شامل: دوره های کارشناسی ارشد، پیش دکتری و دکتری این دانشگاه را عهده دار بود. وی علاوه بر این مسئولیت و عشق به تدریس زبان و ادب فارسی، عضو هیئت علمی « تهیه و تدوین متون درسی زبان فارسی » برای گروه زبان فارسی و عضو هیئت مدیره تدوین و تهیه فرهنگ لغت فارسی به اردو موسوم به « جامع الغات» پنج جلدی دانشگاه جی سی نیز بود. طی سال های 1989م الی 2003 م، ضمن تالیف کتاب های داستان برای کودکان پاکستانی با الهام از حکایات سعدی که درماهنامه ویژه کودک تحت عنوان « تعلیم و تربیت » منتشر می گردید، به ترجمه شاهنامه فردوسی توسی نیز پرداخت. نوشتارهای ادبیات تحقیقی وی، به زبان های اردو و فارسی، در مجله ها معتبر ادبی نظیر: سفینه، دانش، کاوش، کهوج،سورج، مخزن و معارف اولیا منتشر گردیده است. وی مدیر مجله علمی«کاوش» دانشگاه جی سی لاهور بود. علاوه بر این، چندین مقاله علمی- ادبی نیز در دانشنامه زبان و ادبیات فارسی از ایشان در «فرهنگستان ایران» منتشر گردیده است.

 این شخصیت فرهیخته و وارسته، دکتر محمد اقبال ثاقب، طی دوران حیات، با رعایت اخلاق و ادب اسلامی و رفتار انسانی همواره محبوب بزرگان، مسئولین دانشگاهی، اساتید و به ویژه دانشجویان بوده و همواره به جهت جایگاه ارزشمند علمی خود، میهمان و سخنران همایش های مختلف ایالتی، ملی و بین المللی بوده است.

                 روحش شاد و مرام و سلوکش مستدام باد.

   نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان- مهر ماه 1397 / اکتبر2018 م.


١١:٥٢ - پنج شنبه ١٥ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٤٠٢٩    /    تعداد نمایش : ٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از سال 1334 شمسی برابر با 1956 میلادی فعالیت خود را در زمینه مراودات فرهنگی با کشور جمهوری اسلامی پاکستان آغاز نموده است.در طی سال های متمادی این نمایندگی به عنوان نقطه اتصال فرهنگ، هنر و زبان و ادب فارسی با علاقمندان به این حوزه بوده است